Schweinsteiger a marcat un gol pentru Chicago Fire la debutul în MLS

Fotbal internațional

Sport 02 Aprilie 2017 / 14:58 449 accesări
Bastian Schweinsteiger

Mijlocaşul german Bastian Schweinsteiger a marcat un gol la debutul său pentru formația Chicago Fire, care a remizat cu Montreal Impact, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 2-2, într-o partidă disputată în campionatul nord-american de fotbal.

Schweinsteiger, care a evoluat tot meciul, a deschis scorul în minutul 17, după ce a reluat cu capul, din marginea careului de şase metri, mingea centrată din dreapta de către atacantul ghanez David Accam. Luis Solignac a mai înscris pentru Chicago Fire, în prelungirile reprizei a doua, în timp ce golurile oaspeţilor au fost marcate de Matteo Mancosu şi Jean Ballou, în minutele 61, respectiv 90.

Bastian Schweinsteiger s-a transferat de la Manchester United la Chicago Fire la sfârşitul lunii martie, fără să apuce să joace vreun meci în acest sezon din Premier League. Transferul său în MLS i-a pus în dificultate pe jurnaliştii americani. La prezentarea oficială, mijlocaşul german a fost întrebat dacă noua lui echipă poate să câştige Cupa Mondială, odată cu venirea sa. În vârstă de 32 de ani, Schweinsteiger a cucerit titlul mondial cu naţionala Germaniei, în 2014, după o finală câştigată în faţa Argentinei.