Școala Veche a câștigat categoric Superbet Constanța Streetplay

Show baschetbalistic pe esplanada Perla din Mamaia

Sport 24 Iulie 2017 / 18:45 749 accesări

Școala Veche, echipa care în această vară a reprezentat România în competițiile internaționale de baschet 3x3, a câștigat clar Superbet Constanța Streetplay, a șaptea etapă din circuitul național Sport Arena Streetball Tour. Turneul care s-a încheiat duminică seară pe esplanada Perla din Mamaia a fost dominat categoric de echipa bucureșteană! Mihai Văcărescu, Bogdan Sandu, Marius Ciotlăuș și Cezar Bărăgău au câștigat toate cele șase meciuri disputate înainte de expirarea timpului regulamentar de zece minute, cu o medie de 21,3 puncte pe meci. Cei patru i-au învins în finală pe marii lor rivali de la Rahova’s Finest, scor 21-7, bifând cel de-al doilea succes din circuit, în timp ce Rahova are trei turnee cucerite.

La Open Feminin, echipa Agro Squad, cu Mihaela Chelariu, Sonia Vilcinschi, Alexandra Chițanu și Alexandra Anghel de la CS Agronomia București în componență, au câștigat turneul după o finală echilibrată, 16-13 cu Foxi Squad.

Cele două terenuri de baschet instalate în apropierea plajei Perla din Mamaia au fost principalul punct de atracție pentru două zile, mii de spectatori oprindu-se pentru a urmări partidele, dar și pentru a participa la concursurile care le-au fost dedicate și la care au putut câștiga premii în bani sau obiecte oferite de partenerii competiției. Demonstrațiile de slam-dunk, momentele de dans și execuțiile spectaculoase ale majoretelor au completat un week-end plin de distracție.

Baschetul 3x3 devine din ce în ce mai popular, mai ales după ce a fost inclus pe lista disciplinelor olimpice, începând cu ediția Tokyo 2020, iar la turneul constănțean au participat aproape 300 de jucători. Printre participanți s-au numărat și soldați ai armatei americane, cantonați în baza de la Mihail Kogălniceanu. Chiar dacă sunt foarte bine pregătiți fizic, americanii nu au avut succes pe terenul de baschet. Niciuna dintre cele trei echipe prezente în turneu nu a reușit să depășească faza grupelor.

Programat sâmbătă seară, spectaculosul concurs de slam-dunk a fost adjudecat de Șerban Bălan, care se află la cel de-al treilea titlu în circuitul național Sport Arena Streetball. El l-a învins în finală pe Grațian Pintea, cei doi având nevoie de un baraj pentru a putea fi departajați,

Turneul de la Constanța a fost organizat de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, Primăria Municipiului Constanța, Asociația Județeană de Baschet Constanța, Asociația Terra Semper Fidelis Perspectivă pentru Viitor și Sport Arena Streetball. Totalul premiilor a depășit valoarea de 20.000 de lei.