Scrimă: Amalia Tătăran și Mario Persu au câștigat Trofeul „Alfredo Bachelli“

Sport 07 Noiembrie 2016 / 08:00 588 accesări
Amalia Tătăran (Sursa foto: Prosport)

Scrimerii români Amalia Tătăran (CS Dinamo), la feminin, și Mario Persu (CSU Craiovaa, la masculin, au câștigat, duminică, ediția a șasea a Trofeului ''Alfredo Bachelli'' la spadă, în Sala Polivalentă din Craiova.

La competiție au participat 121 de sportivi din Ungaria, Bulgaria, Serbia, Anglia și România, potrivit Federației Române de Scrimă.

La feminin, în finală, Amalia Tătăran a învins-o pe campioana olimpică Ana-Maria Popescu (CSA Steaua), cu 15-8, după ce în semifinale trecuse de Bianca Benea (CSM Oradea) cu 15-8. În cealaltă semifinală, Ana-Maria Popescu a dispus de Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) cu 15-9.â

Mario Persu s-a impus în finala masculină în fața colegului său de club Ionuț Trandafirescu, scor 15-11. În semifinale, Trandafirescu a trecut de Adrian Dabija (CS UNEFS) cu 15-12, iar Mario Persu a dispus de alt coleg, Liviu Dragomir, cu 15-11.

Câștigătorii au primit câte 1.500 lei, finaliștii s-au ales cu câte 1.000 de lei, iar ceilalți sportivi de pe podium au fost recompensați cu câte 500 de lei.

Anul trecut, concursul din Bănie a fost câștigat de Loredana Dinu (CS Dinamo) și Andrei Timoce (CS Satu Mare).

Trofeul Alfredo Bachelli este o competiție dedicată italianului cu același nume, care e considerat întemeietorul școlii de scrimă din Bănie.