Seară favorabilă românilor în UEFA Europa League

Fotbal / UEFA Europa League, optimi de finală, manșa tur

Sport 10 Martie 2017 / 00:01 854 accesări
Internaţionalul român Nicolae Stanciu a marcat golul victoriei pentru Anderlecht la Nicosia

Manşa tur a optimilor de finală din UEFA Europa League a fost una în care s-au remarcat internaţionalii români Nicolae Stanciu şi Alex Chipciu. Anderlecht Bruxelles, cu Stanciu şi Chipciu titulari, primul înlocuit în minutul 80, iar al doilea în minutul 88, a câştigat la limită la Nicosia graţie golului înscris de Nicolae Stanciu, în minutul 29, după o pasă primită de la Chipciu, care a văzut cartonaşul galben în minutul 86. Stanciu a marcat golul cu numărul 250 al formaţiei belgiene în istoria participărilor Cupele Europene. FC Rostov, cu Andrei Prepeliţă pe banca de rezerve, a remizat cu Manchester United, pe teren propriu, scor 1-1, acelaşi rezultat fiind înregistrat în disputele Schalke - Borussia şi Olympiacos - Beșiktaș.

Prima echipă care se poate considera calificată în sferturi este KRC Genk, fosta adversară a Astrei Giurgiu în 16-imi, învingătoare în deplasare, scor 5-2, în duelul belgian cu KAA Gent, fosta adversară a Viitorului.

În celelalte partide disputate joi seară, FC Copenhaga, Celta Vigo şi Olympique Lyon s-au impus în faţa propriilor suporteri, dar calificarea se va decide în retur.

Rezultate: FC Rostov - Manchester United 1-1 (Bukharov 53 / H. Mkhitaryan 35), APOEL Nicosia - RSC Anderlecht Bruxelles 0-1 (N. Stanciu 29), FC Copenhaga - Ajax Amsterdam 2-1 (Falk 1, Cornelius 60 / Dolberg 32), Olympique Lyon - AS Roma 4-2 (Diakhaby 8, Aboubakar 53, Fekir 74, Lacazette 90+2 / Salah 20, Fazio 33), Schalke '04 Gelsenkirchen - Borussia Monchengladbach 1-1 (Burgstaller 25 / J. Hofmann 15), Olympiacos Pireu - Beșiktaș Istanbul 1-1 (Cambiasso 36 / Aboubakar 53), KAA Gent - KRC Genk 2-5 (Kalu 27, K. Coulibaly 61 / Malinovskiy 21, Colley 33, Samatta 41, 72, Uronen 45+2), Celta Vigo - FC Krasnodar 2-1 (Wass 50, Beauvue 90 / Claesson 56).

Returul este programat joia viitoare, la 16 martie, iar tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală va avea loc vineri, 17 martie, de la ora 14.00, la Nyon, în Elveţia. Întâlnirile din sferturi se vor desfăşura la 13 şi 20 aprilie.