Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 28 Mai 2017 / 17:55 501 accesări
Acroșat de Jenson Button, Pascal Wehrlein s-a lipit de parapet și a devenit protagonistul unuia dintre cele mai ciudate accidente din motorsport

Pilotul german Sebastian Vettel, de la Ferrari, a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, după ce a terminat cursa cu timpul de 1h44:44,340. Podiumul a fost completat de Kimi Raikkonen, colegul lui Vettel de la Ferrari, sosit la 3,145 secunde în spatele său, şi Daniel Ricciardo, de la Red Bull, care a obţinut un timp mai slab cu 3,745 secunde faţă de câştigător. Ultima dublă reușită de Ferrari a fost consemnată cu ocazia Marelui Premiu al Germaniei din 2010.

Piloţii Mercedes Petronas, Valtteri Bottas şi Lewis Hamilton, n-au reușit să urce pe podium, ceva ce nu s-a mai întâmplat de la etapa din Spania, de pe 15 mai 2016! Bottas a terminat cursa pe locul 4, în timp ce Hamilton a încheiat pe locul 7, după ce a plecat de pe poziţia a 12-a a grilei de start.

Pentru Sebastian Vettel este a doua victorie pe străzile din Monte Carlo după cea din 2011, când pilota o mașină Red Bull. Acum, Vettel a fost la bordul unui monopost Ferrari, echipă care nu mai câștigase în Principat din 2001, când Michael Schumacher obținea victoria. Kimi Raikkonen a plecat din pole-position, dar a fost depășit de colegul său Vettel în urma strategiei echipei la intrările pentru schimbul de pneuri.

Ca de obicei, au fost puține depășiri în cursa de pe străzile înguste din Monte Carlo. La o astfel de tentativă, în turul 60, Jenson Button l-a acroșat pe Pascal Wehrlein, care a ajuns cu mașina pe două roți, pe lateral, și s-a lipit de parapet! A fost nevoie de intrarea safety-car-ului pentru a fi îndepărtată mașina de pe pistă și pentru ca Wehrlein să poată fi scos din monopost, din fericire, fără probleme de sănătate.

Pentru Button, a fost o revenire de o cursă în Formula 1. Britanicul s-a retras din activitate la finalul sezonului trecut, dar l-a înlocuit în Monaco pe Fernando Alonso, care participă în acest weekend la Indy 500 în Statele Unite. Button a luat startul pentru a 306-a oară într-o cursă din Formula 1, egalându-l la acest capitol pe Michael Schumacher. Doar brazilianul Rubens Barrichello are mai multe starturi în carieră - 322.

Vettel rămâne lider în clasamentul piloţilor, cu 129 de puncte, urmat de Lewis Hamilton, cu 104p, și de Valtteri Bottas, cu 75p. Următoarea etapă a sezonului este Grand Prixul Canadei, programat pe 11 iunie, la Montreal.