Senegal produce încă o surpriză la Cupa Mondială

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA H: POLONIA - SENEGAL 1-2

Sport 19 Iunie 2018 / 20:04 672 accesări
Senegalezii au învins echipa cotată cu prima şansă la câştigarea grupei (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Pe stadionul „Spartak” din Moscova, Polonia şi Senegal s-au întâlnit marţi seară în al doilea meci din Grupa H a turneului final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia. Iar la finalul meciului s-a înregistrat încă o surpriză, Senegal obţinând cele trei puncte puse în joc în urma autogolului lui Cionek, din minutul 37, şi a reuşitei lui Niang, din minutul 60. Golul de onoare al polonezilor a fost marcat de Krychowiak, în minutul 87.

Scor final: Polonia - Senegal 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Polonia (selecţioner: Adam Nawalka): Szczesny - Piszczek (83 Bereszynski), Cionek, Pazdán, Rybus - Blaszczykowski (46 Bednarek), Krychowiak, Zielinski, Grosicki - Lewandowski, Milik (73 Kownacki); Senegal (selecţioner: Aliou Cisse): N’Diaye - Sabaly, Koulibaly, S. Sane, Wague - Gana, Ndiaye (87 Kouyate), Diouf (62 C. N’Doye), Sarr - Niang (76 Konate), S. Mané. Cartonașe galbene: Krychowiak / S. Sane, Gueye. Meciul a fost arbitrat de Nawaf Shukralla (Bahrain).

Clasament Grupa H: 1-2. Japonia şi Senegal 3p (golaveraj: 2-1), 3-4. Columbia şi Polonia 0p (1-2).

Programul partidelor din etapa a doua - 24 iunie, ora 18.00: Japonia - Senegal (Ekaterinburg); ora 21.00: Polonia - Columbia (Kazan).