Sepsi, fără probleme, şi Astra, după o revenire spectaculoasă, s-au calificat în sferturile Cupei României

Fotbal / Cupa României, optimi de finală

Sport 31 Octombrie 2018 / 21:36 478 accesări
Universitatea Cluj a condus-o pe Astra Giurgiu, cu 3-0, în minutul 8, dar nu a fost suficient

După FC Hermannstadt, Universitatea Craiova şi FC Viitorul, Sepsi Sf. Gheorghe şi Astra Giurgiu au obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. Dacă Sepsi s-a impus categoric la Mioveni, duelul de la Cluj-Napoca, tot din optimile de finală ale competiţiei, dintre Universitatea Cluj - Astra Giurgiu, a fost unul interzis cardiacilor. Clujenii au condus cu scorul de 3-0 după primele opt minute de joc, dar Astra a revenit miraculos şi a întors rezultatul, învingând după prelungiri.

Rezultate - marţi, 30 octombrie: FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-0 (Nkololo 38, P. Petrescu 51-pen., Kuca 90+1)

AS Turris-Oltul Turnu Măgurele - Universitatea Craiova 1-4 (Al. Fotescu 33 / Donkor 49, Bancu 51, A. Burlacu 79, Cicâldău 77)

CSM Politehnica Iaşi - FC VIITORUL 2-2 (Moussa 54, Frăsinescu 75 / I. Hagi 15-pen., Măţan 39) şi 3-5 la loviturile de departajare

miercuri, 31 octombrie: CS Mioveni - Sepsi Sf. Gheorghe 0-5 (Prosser 4, Fl. Ştefan 13, Simonovski 25, Nouvier 45, A. Rus 64)

Universitatea Cluj - Astra Giurgiu 3-4 (Abrudan 2, Taub 5, 8 / Llullaku 14-pen., 75, Cordoş 24-autogol, Sepsi 98-autogol) - după prelungiri

Miercuri seară, de la ora 21.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport), se va disputa întâlnirea Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj.

Ultimele două meciuri din optimi sunt programate joi, 1 noiembrie - ora 19.00: AFK Csikszereda - Dinamo București (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport)

ora 21.45: Dunărea Călăraşi - FCSB (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport).

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor urma două reprize de prelungiri, iar dacă egalitatea se va menține se vor executa lovituri de departajare.