Serbia şi Islanda au încheiat preliminariile CM pe primul loc

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Fotbal / Preliminariile CM 2018

Serbia şi Islanda au încheiat preliminariile CM pe primul loc

Sport 10 Octombrie 2017 / 09:00 411 accesări

Luni seară, Serbia şi Islanda, pentru prima oară în istoria sa, au câştigat pe teren propriu şi au obţinut biletele pentru turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, din 2018, iar Irlanda şi Croația s-au impus în deplasare şi au ocupat locul secund în grupa D, respectiv I.

Rezultatele înregistrate luni seară -

GRUPA D: Moldova - Austria 0-1 (Schaub 69), Serbia - Georgia 1-0 (Prijovic 74), Țara Galilor - Irlanda 0-1 (McClean 57).

Clasament: 1. SERBIA 21p (golaveraj: 20-10), 2. Irlanda 19p (12-6), 3. Țara Galilor 17p (13-6), 4. Austria 15p (14-12), 5. Georgia 5p (8-14), 6. Moldova 2p (4-23).

GRUPA G: Macedonia - Liechtenstein 4-0 (Musliu 36, Trajkovski 38, Bardi 66, Ademi 68), Israel - Spania 0-1 (Illarramendi 76/ ), Albania - Italia 0-1 (Candreva 73).

Clasament: 1. SPANIA 28p (36-3), 2. Italia 23p (21-8), 3. Albania 13p (10-13), 4. Israel 12p (10-15), 5. Macedonia 11p (15-15), 6. Liechtenstein 0p (1-39).

GRUPA I: Islanda - Kosovo 2-0 (G. Sigurdsson 40, Gudmundsson 68), Finlanda - Turcia 2-2 (Arajuuri 76, Pohjanpalo 88 / Cenk Tosun 57, 83), Ucraina - Croația 0-2 (Kramarić 62, 70).

Clasament: 1. ISLANDA 22p (16-7), 2. Croația 20p (15-4), 3. Ucraina 17p (13-9), 4. Turcia 15p (14-13), 5. Finlanda 9p (9-13), 6. Kosovo 1p (3-24).

PROGRAMUL MECIURILOR DE MARŢI SEARĂ

Marţi seară, de la ora 21.45, se vor disputa şi ultimele partide din grupele A, B şi H. În grupa A, Franța - Belarus şi Olanda - Suedia sunt duelurile care vor stabili ordinea primelor două poziţii. În grupa B, Portugalia şi Elveția se înâlnesc în meci direct pentru primul loc, iar în grupa H lucrurile par decise, Belgia fiind deja calificată la turneul final, în timp ce Grecia nu prea mai are cum să piardă clasarea pe locul secund, primind vizita Gibraltarului.

GRUPA A: Luxemburg - Bulgaria, Franța - Belarus (în direct la Digi Sport 3), Olanda - Suedia (Digi Sport 2).

Clasament: 1. Franța 20p (golaveraj: 16-5), 2. Suedia 19p (26-7), 3. Olanda 16p (19-12), 4. Bulgaria 12p (13-18), 5. Belarus 5p (5-19), 6. Luxemburg 5p (7-25).

GRUPA B: Letonia - Andorra, Ungaria - Insulele Feroe, Portugalia - Elveția (Digi Sport 1).

Clasament: 1. Elveția 27p (23-5), 2. Portugalia 24p (30-4), 3. Ungaria 10p (13-14), 4. Feroe 9p (4-15), 5. Letonia 4p (3-18), 6. Andorra 4p (2-19).

GRUPA H: Grecia - Gibraltar, Estonia - Bosnia & Herțegovina, Belgia - Cipru.

Clasament: 1. BELGIA 25p (39-6), 2. Grecia 16p (13-6), 3. Bosnia & Herțegovina 14p (22-12), 4. Estonia 11p (12-17), 5. Cipru 10p (9-14), 6. Gibraltar 0p (3-43).

Taguri articol


12
Pagina a fost generata in 0.272 secunde