Seria pozitivă pentru HC Dobrogea Sud a luat sfârşit la Turda

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 13-a: POTAISSA TURDA - HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA 29-26

Sport 05 Decembrie 2018 / 19:06 896 accesări
Etapa a 13-a a fost cu ghinion pentru HCDS

După opt victorii consecutive reuşite în Liga Naționale de handbal masculin, HC Dobrogea Sud Constanța a pierdut miercuri seară, la Turda, meciul cu Potaissa, scor 26-29, la pauză 11-15. Întâlnirea din etapa a 13-a, ultima din turul sezonului regulat, a fost una în care jocul agresiv al gazdelor a influenţat exprimarea în teren a handbaliștilor antrenaţi de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic, iar maniera de arbitraj a nemulţumit tabăra constănţeană. Gazdele au condus şi cu opt goluri în repriza a doua, scor 26-18, iar cursa de urmărire a echipei constănţene a dus scorul la 26-23 şi 27-25 pentru Potaissa în ultimele minute, care s-a impus în cele din urmă la o diferenţă de trei goluri. Pentru HC Dobrogea Sud au marcat Csog 5 goluri, Nistor 3g, Kevic 3g, Toma 3g, Chikovani 3g (2x7m), Buricea 2g, Malinovic 2g, Vujovic 2g, Nikolic 2g şi Mocanu 1g.

Alte rezultate din etapa a 13-a - luni: CSM București - SCM Politehnica Timișoara 22-20 (10-8); miercuri: CS Universitatea Cluj - CSA Steaua București 25-37 (10-15). Meciul CSM Focșani - CSU din Suceava se dispută la această oră.

Programul celorlalte partide - joi, ora 17.00: CS Dinamo București - CS Minaur Baia Mare (în direct la TVR HD), ora 17.30: CSM Bacău - CSM Făgăraș, ora 18.00: CS HC Buzău - AHC Dunărea Călărași.

Clasament: 1. CSM Bucureşti 31p, 2. HC DOBROGEA SUD 30p, 3. Steaua 26p, 4. Timişoara 25p, 5-6. Călăraşi şi Turda 24p, 7. Dinamo 20p, 8. Baia Mare 17p, 9. Focşani 16p, 10. Suceava 11p, 11. Bacău 9p, 12. Făgăraş 8p, 13. Buzău 6p, 14. Cluj 0p. Data disputării întâlnirii Dinamo București - CSM București, restanţă din etapa a 8-a, va fi stabilită.

Pentru HC Dobrogea Sud urmează duminică, de la ora 11.00 (în direct la TVR HD), în deplasare, confruntarea cu Steaua București, din optimile de finală ale Cupei României.