Şevcenko înfruntă "squadra azzurra"

Sferturi de finală / Hamburg, ora 22.00: Italia - Ucraina

Sport 30 Iunie 2006 / 00:00 936 accesări

Considerată a avea cel mai lejer traseu spre semifinale, naţionala Italiei cu siguranţă nu este de acord cu această afirmaţie! Asta pentru că adversara din optimi, Australia, nu s-a dat răpusă pînă în prelungirile partidei, şi atunci nu au învins-o italienii ci un alt peninsular, arbitrul spaniol Medina Cantalejo, care a... inventat penalty-ul cîştigător. Fundaşul Grosso este cel care a plonjat artistic în careu, oferindu-i lui Totti şansa de a deveni erou naţional în Italia. După acel 1-0 chinuit, "squadra azzurra" va da piept în semifinale cu singura reprezentantă a fotbalului slav rămasă la turneul final, Ucraina. Esticii (vorba vine, pentru că majoritatea titularilor joacă ori a jucat la cluburi de renume din Occident...) au depăşit handicapul unui start dezastruos, 0-4 cu Spania în primul meci, şi au obţinut o calificare nesperată pînă în sferturile de finală chiar de la prima participare la un turneu final de Campionat Mondial! După un 4-0 cu Arabia Saudită, ucrainenii au jucat... italieneşte, cîştigînd cu 1-0 în faţa Tunisiei şi eliminînd Elveţia abia după lovituri de departajare. Ucraina se află în faţa celui mai important meci din scurta istorie a naţionalei acestei ţări. Calificaţi în premieră la un Campionat Mondial, vecinii noştri pot ajunge într-o semifinală istorică împotriva Germaniei sau Argentinei! Formaţia pregătită de Blohin se bazează pe geniul lui Şevcenko, însă fostul milanez nu a prins pînă acum o formă deosebită. Interesant este că Italia şi Ucraina s-au mai întîlnit o dată luna aceasta, pe 2 iunie, într-un meci amical disputat la Lausanne şi încheiat cu scorul de 0-0. În celelalte întîlniri directe, jucate în preliminariile EURO 1996, peninsularii au cîştigat cu 3-1 acasă şi 2-0 în deplasare. Adversarele de la Hamburg nu s-au putut antrena pe terenul de joc, pentru că organizatorii au dorit să protejeze gazonul înaintea sfertului de finală. Aceste antecedente ale celor două formaţii ne oferă cîteva indicii asupra a ce va fi diseară, la Hamburg: probabil un meci echilibrat, în care ambele formaţii vor evita riscurile prea mari şi vor pune accent pe defensivă. Spectacolul? Poate altădată...

Formaţiile probabile - Italia (antrenor Marcello Lippi): Buffon - Zambrotta, Cannavaro, Barzagli, Grosso - Perrotta, Pirlo, Gattuso - Del Piero (Totti) - Toni, Gilardino; Ucraina (antrenor Oleg Blohin): Şovkovski - Gusev, Vaşciuk, Guşin, Nesmaşnîi - Vorobei, Timoşciuk, Şelayev, Kalinicenko - Rebrov, Şevcenko. Arbitri: Frank De Bleeckere - Peter Hermans şi Walter Vromans (toţi din Belgia).