Simona Halep a câștigat turneul de la Madrid

Sport 07 Mai 2016 / 21:03 1125 accesări

Simona Halep, ocupanta locului șapte în clasamentul WTA, a câștigat, sâmbătă, scor 6-2, 6-4, meciul jucat în finala turneului WTA de la Madrid cu Dominika Cibulkova (Slovacia, 38 WTA) și a câștigat primul trofeu din acest an și al 12-lea al carierei.

Primul set a fost dominat categorit de Simona, care a început bine și a câștigat pe serviciul adversarei. Până în gameul șase al setului s-a mers cap la cap, fiecare jucătoare reușind să-și câștige punctele pe propriul serviciu. Halep a reușit încă un break, iar tabela indica scorul de 4-1 pentru constănțeancă. În final, românca de 24 de ani și-a adjudecate setul, scor 6-2.

Actul secund a fost mai echilibrat, chiar dacă Simona a reușit, din nou, breakul în debut. Din acel moment, niciuna dintre jucătoare n-a mai reușit să câștige contra serviciului. S-a mers cap la cap, iar Simona s-a văzut nevoită să servească pentru a câștiga trofeul. În cele din urmă, Halep a câștigat, scor 6-4, setul secund și și-a adjudecat al 12-lea trofeu al carierei.

Turneul WTA de la Madrid este dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro. Simona Halep a bifat o finală la Madrid, în 2014, pierdută în fața Mariei Șarapova.Anul trecut a fost eliminată în primul tur, astfel încât românca a recuperat 1000 de puncte în clasament.