Simona Halep a trecut şi de Konta, la Madrid

Tenis de câmp

Sport 07 Mai 2019 / 14:49 647 accesări

În turul al doilea al turneului de tenis de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 7.021.128 de dolari, constănţeanca Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3) a eliminat-o, marţi după amiază, pe britanica Johanna Konta (locul 41 WTA). După o oră şi 29 de minute de joc, Halep s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1. Doar în primul set Halep a avut emoţii, dar a revenit de la 2-4, pentru ca în setul secund iniţiativa să aparţină Simonei, care nu i-a mai permis adversarei să revină în joc.

„A fost un meci dificil. În setul secund am găsit ritmul potrivit şi sunt fericită pentru că am obţinut această victorie. Simt jocul, mă simt bine pe teren”, a spus Halep, după încheierea meciului.

Prin calificarea în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 80.620 de euro şi 120 de puncte WTA. Halep o va întâlni în turul al treilea pe slovaca Viktoria Kuzmova, o jucătoare în vârstă de 20 de ani aflată pe locul 46 WTA.

Tot marţi, nu mai devreme de ora 19.00, Sorana Cîrstea (locul 93 WTA, beneficiara unui de wild-card) o va întâlni pe Caroline Garcia (Franţa, locul 22). Iar la dublu feminin, nu mai devreme de ora 19.30, Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu le vor înfrunta pe favoritele numărul 4, Elise Mertens (Belgia) şi Aryna Sabalenka (Belarus).