Simona Halep, CALIFICATĂ în optimile turneului de la Roland Garros

Sport 02 Iunie 2018 / 20:27 853 accesări

Simona Halep ajunge în cea de-a doua săptămână a turneului de la Roland Garros, după ce a eliminat-o, sâmbătă seară, în turul al treilea, pe Andrea Petkovic (Germania, locul 107 WTA).

Primul set a fost cu probleme pentru Halep, care și-a pierdut de două ori serviciul, dar s-a impus în cele din urmă cu 7-5. În setul secund, în primul game, Petkovic s-a accidentat și a solicitat intervenţia medicului. Vizibil afectată, nemțoiaca nu a mai putut face față întâlnirii și Halep şi-a adjudecat al doilea set cu 6-0, câştigând meciul după o oră şi 28 de minute de joc.

În optimile de finală, Halep o va întâlni pe Elise Mertens (Belgia, locul 16 WTA şi favorită numărul 16).

Calificarea în optimi la Roland Garros este recompensată cu un cec în valoare de 222.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA. În 2017, Halep a disputat finala la French Open,pierdută în faţa letonei Jelena Ostapenko, scor 6-4, 4-6, 3-6. Halep a mai fost finalistă şi în 2014, când a fost învinsă de Maria Șarapova.