Simona Halep, calificată în semifinalele turneului BRD Bucharest Open

15 Iulie 2016 / 21:15 360 accesări

Jucătoarea de tenis Simona Halep, clasată pe locul 5 în clasamentul mondial, a câştigat, vineri, meciul cu sportiva din Muntenegru, Daria Kovinic, aflată pe locul 156 WTA, scor 6-4, 6-2, în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale de 226.750.

Meciul a durat o oră şi 12 minute. În primul set, Simona nu şi-a pierdut niciodată serviciul şi a reuşit un singur break, scor 6-4. Scenariul s-a repetat în al doilea act, cu Halep fără greşeală la serviciu, doar româncă a reuşit două break-uri şi a câştigat setul cu 6-2.

Pentru accederea în semifinalele turneului de la Bucureşti, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 11.300 dolari și 110 puncte WTA, în timp ce Daria Kovinic va primi 5.900 dolari și 60 puncte WTA, pentru parcursul avut la BRD Bucharest Open.