Simona Halep, cea mai valoroasă tenismenă din 2018, premiată de ITF

Tenis de câmp

Sport 05 Iunie 2019 / 10:20 2264 accesări

Federaţia Internaţională de Tenis (ITF) a organizat, marţi seară, la Paris, o festivitate intitulată „Seara Campionilor”, în cadrul căreia Simona Halep a primit titlul de campioană mondială în 2018, an în care a încheiat pe locul 1 WTA şi a câştigat turneul de la Roland Garros.

„Este o mare onoare să fiu aici, în această seară, este foarte emoţionant. Am amintiri frumoase de anul trecut, am ridicat trofeul, primul de Grand Slam, aşa că sunt foarte fericită. Câştigarea trofeului de la Roland Garros a fost importantă, pentru că pierdusem trei finale anterior. Acum sunt fericită, sunt relaxată”, a spus Halep.

La masculin, sârbul Novak Djokovic a primit, pentru a şasea oară în carieră, titlul de jucătorul anului, din partea ITF.

ITF acordă aceste titluri pe baza un sistem care ţine cont de rezultatele de-a lungul anului, dar în care o pondere specială o au turneele de Grand Slam şi cele două competiţii pe echipe, FED Cup şi Cupa Davis.

Miercuri, de la ora ora 15.00 (în direct la Eurosport), Simona Halep (locul 3 WTA şi favorită numărul 3) o va întâlni, în sferturile de finală, pe Amanda Anisimova (SUA, locul 51 WTA). Meciul este primul programat pe arena centrală „Philippe Chatrier”.