Simona Halep, în penultimul act la Madrid

Încă o victorie în două seturi

Sport 09 Mai 2019 / 15:14 555 accesări
Simona Halep şi-a asigurat revenirea pe locul 2 WTA (sursa foto: Facebook Simona Halep)

Tenismena constănțeana Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3) a câștigat, joi, cu scorul de 7-5, 7-5, după o oră şi 31 de minute,meciul cu australianca Ashleigh Barty (locul 9 WTA), ajungând pentru a patra oară în carieră în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 7.021.128 de dolari. Simona Halep şi-a asigurat și revenirea pe locul 2 WTA în urma prezenței în penultimul act la Madrid Open. Halep va evolua în penultimul act cu învingătoarea din partida Naomi Osaka (Japonia, locul 1 WTA) - Belinda Bencic (Elveția, locul 18 WTA). Halep și-a asigurat un cec în valoare de 312.215 euro şi 390 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat în 2016 şi 2017 turneul organizat de Ion Ţiriac.

Joi, la dublu, în sferturile de finală, perechea alcătuită din Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu a cedat în duelul cu Jelena Ostapenko (Letonia) și Vera Zvonareva (Rusia), beneficiarele unui-wild card, cu scorul de 0-6, 3-6. Bara şi Buzărnescu vor primi un cec în valoare de 44.560 de euro şi câte 215 de puncte WTA.