Simona Halep, în penultimul act la Qatar Open

Tenis de câmp

Sport 14 Februarie 2019 / 22:14 617 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1) s-a calificat, joi seară, în semifinalele turneului de la Doha, turneu dotat cu premii în valoare totală de 916.000 de dolari.

În meciul din sferturile de finală, Halep a învins-o, cu scorul de 7-6 (7/1), 7-6 (8/6), după două ore de joc, pe Julia Goerges (Germania, locul 16 WTA). Halep a revenit în setul al doilea de la 3-5, iar în tie-break de la 2-5 şi de la 4-6, salvând două mingi de set. Prin prezenţa în penultimul act la Qatar Open, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 45.320 de dolari şi 185 de puncte WTA.

Pentru a ajunge în finala turneului de la Doha, pe care l-a câştigat în 2014, Halep trebuie să treacă în semifinale de Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4). Duelul Halep - Svitolina va fi primul programat vineri, de la ora 15.30, pe terenul central.