Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon

Sport 30 Iunie 2022 / 21:11 1099 accesări

Simona Halep s-a calificat în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, joi, după ce a învins-o pe belgianca Kirsten Flipkens cu 7-5, 6-4, la capătul unui meci solicitant.

Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, a obţinut victoria într-o oră şi 23 de minute, după ce a fost nevoită să revină de la un pasiv de trei ghemuri în fiecare set.

În turul trei la Wimbledon, Simona Halep o va înfrunta pe poloneza Magdalena Frech (24 de ani, locul 92 WTA).

Frech le-a învins până acum la Wimbledon pe Camila Giorgi (Italia, locul 27 WTA), scor 7-6, 6-1, și pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, locul 84 WTA), scor 6-4, 6-4.

Simona Halep și Magdalena Frech s-au mai înfruntat de două ori în circuitul WTA, iar românca s-a impus de fiecare dată. În 2020, pe zgura de la Praga, Halep a câștigat cu 6-2, 6-0, în sferturi de finală. În 2022, în primul tur la Australian Open, Simona s-a impus cu 6-4, 6-3.