Simona Halep se gândeşte la primul triumf într-un turneu de Grand Slam

După câştigarea turneului din Thailanda

Sport 25 Decembrie 2017 / 10:38 822 accesări
Simona Halep petrece Crăciunul în Thailanda (sursa foto: Facebook Simona Halep Band)

Pentru Simona Halep anul 2017 se încheie cu trofeul câştigat în turneul de la Hua Hin, după ce a învins-o duminică, în finala Intercontinental World Tennis Thailand Championship, pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 4 WTA), scor 6-2, 6-3. Liderul ierarhiei WTA a aflat după ce s-a impus în turneul demonstrativ din Thailanda şi un secret. La festivitatea de premiere, Halep a declarat: „Sunt fericită că am câştigat ambele partide. Cineva mi-a spus că dacă o să câştig aici, o să câştig şi Australian Open. Dar dacă nu se va întâmpla aşa, nu va fi vina mea. Sper să revin aici în viitor”. Tenismena constănţeană a primit din partea organizatorilor şi un tablou de pictură abstractă, intitulat „The Champion”.

Simona Halep va mai petrece cinci zile în Thailanda, unde sărbătoreşte Crăciunul alături de mama sa şi de membrii staff-ului, pregătind şi startul sezonului 2018. „Vă doresc tuturor Crăciun Fericit! Multă sănătate şi multe bucurii alături de cei dragi”, a fost urarea Simonei Halep postată pe Facebook .

Prima competiţie oficială la care va participa Simona Halep anul viitor este turneul din China, de la Shenzhen, programat în perioada 1-7 ianuarie, turneu pe care l-a câştigat în 2015.