Simona Halep şi Robert Coman sînt campionii din 2006

Tenis / Juniors Cup Mamaia SEN

Sport 10 Iulie 2006 / 00:00 2229 accesări

Turneul internaţional de tenis Juniors Cup Mamaia SEN, rezervat sportivilor sub 16 ani, şi-a desemnat sîmbătă laureaţii. Din fericire, ambii campioni ai ediţiei 2006 sînt constănţeni: Simona Halep, la fete, şi Robert Coman, la băieţi. Prima finală a zilei a fost cea a băieţilor, pe care şi-au disputat-o Marius Drăgoi Runcanu şi constănţeanul Robert Coman, principalul favorit al competiţiei. Legitimat la LPS CSS Constanţa, Coman şi-a confirmat din plin statutul de favorit adjudecîndu-şi trofeul fără să-i lase adversarului nici măcar un game. Robert Coman s-a impus cu 6-0, 6-0, la capătul a 45 de minute, iar pentru el n-a fost o surpriză durata scurtă a întîlnirii: "Sincer, mă aşteptam la o victorie scurtă pentru că am jucat foarte bine întreaga săptămînă", a declarat proaspătul campion de la Mamaia.

Turneul a continuat cu finala fetelor în care s-au aflat faţă în faţă primele două favorite ale competiţiei, constănţeanca Simona Halep şi Camelia Hristea. Finala s-a bucurat de un nivel extrem de ridicat, ambele sportive avînd clasări remarcabile în clasamentul Federaţiei Europene de Tenis, Halep locul 4, iar Hristea locul 10. Cîştig de cauză a avut la final Simona Halep, care s-a impus cu 6-2, 6-1 şi a intrat în posesia trofeului. Este al doilea titlu al Simonei Halep la Mamaia în acest sezon, după cel din luna mai cînd s-a impus într-un turneu internaţional de 18 ani. Atît Simona Halep, cît şi Robert Coman, ambii campioni ai turneului de la Mamaia, sînt pregătiţi la LPS CSS de antrenorul Daniel Dragu.