Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Roland Garros

24 Mai 2016 / 22:23 483 accesări

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (locul 97 în clasamentul mondial) a pierdut, marţi, meciul cu ucraineanca Elina Svitolina (poziţia 20 WTA), scor 1-6, 3-6, în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 12.032.000 euro.

Meciul a durat o oră şi şapte minute. Pe durata partidei, Sorana a servit un as şi două duble greşeli. Românca a câştigat 57% dintre punctele jucate cu primul serviciu şi doar 30% cu serviciul 2. Cîrstea şi-a pierdut de cinci ori serviciul şi a reuşit un break.

Sorana Cîrstea (26 de ani) a avut mai multe mingi direct câştigătoare (21 faţă de 20 Svitolina), dar diferenţa s-a făcut în privinţa greşelilor comise. Românca a comis 27 de greşeli neforţate, în timp ce ucraineanca a avut doar 8.

Pentru participarea la Openul Franţei, Sorana Cîrstea va primi 10 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 30.000 de euro.

Sorana Cîrstea a început foarte bine sezonul de zgură, cu 18 victorii şi 5 înfrângeri, până la meciul de marţi. Un sfert de finală în turneul Premier Mandatory de la Madrid este cea mai bună performanţă. În istoria prezenţelor la Openul Franţei, Sorana a reuşit un sfert de finală (în 2009) şi de trei ori a fost eliminată în turul 3 (în 2011, 2013 şi 2014). Anul trecut, românca nu a trecut de calificări.