Sorana Cîrstea, învinsă de Yanina Wickmayer

Sport 11 Februarie 2017 / 19:30 480 accesări

Echipa feminină de tenis a României este condusă cu 2-0 de Belgia, în primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup, după ce Sorana Cîrstea a fost învinsă de Yanina Wickmayer cu 7-6 (4), 5-7, 7-5, sâmbătă, la Sala Polivalentă din București, la capătul unui meci-maraton. Wickmayer s-a impus după un meci de trei ore și 22 de minute, foarte echilibrat, cu numeroase răsturnări de scor, în care Sorana Cîrstea nu a știut să profite de numeroasele șanse de break create. Românca (26 ani, 62 WTA) a dominat primul set, în care a condus cu 1-0, 3-1 și chiar 5-2, dar Wickmayer (27 ani, 60 WTA) a revenit incredibil și a egalat, 6-6, trimițând meciul în tiebreak. Belgianca a fost mai lucidă și a reușit să se impună cu 7-4, câștigând primul set.