Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi, la Budapesta

Tenis de câmp

Sport 19 Februarie 2019 / 20:40 586 accesări
Sorana Cîrstea s-a impus în trei seturi la Hungarian Ladies Open

Tenismena română Sorana Cîrstea (locul 108 WTA) a câştigat, marţi seară, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, după două ore şi 11 minute de joc, meciul cu Anna Bondar (Ungaria, locul 223 WTA, beneficiara unui wild-card), din primul tur al turneului WTA International de la Budapesta, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Cîrstea şi-a asigurat un cec în valoare de 3.400 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar în turul secund o va întâlni pe Aleksandra Krunic (Serbia, locul 57 WTA şi cap de serie numărul 4).

Miercuri, în primul tur de la Budapesta, de la ora 12.00, Irina Begu (locul 72 WTA) o va înfrunta pe Mona Barthel (Germania, locul 80 WTA).

BEGU ESTE ÎN SFERTURI, LA DUBLU

Perechea Irina Begu (România) / Galina Voskoboeva (Kazahstan), cap de serie numărul 2, s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Budapesta. Begu şi Voskoboeva s-au impus în primul tur, cu scorul de 6-3, 1-6, 11-9, după o oră şi 14 minute de joc, în partida cu dublul format din Anna Bondar şi Dalma Galfi (Ungaria), care a beneficiat de un wild-card.

Begu şi Voskoboeva vor juca în turul al doilea cu perechea Danka Kovinic (Muntenegru) / Erin Routliffe (Noua Zeelandă), care a învins în primul tur cuplul Andreea Mitu (România) / Xenia Knoll (Elveţia), cu scorul de 6-2, 4-6, 11-9, după o oră şi 21 de minute de joc.

Pentru prezenţa în primul tur la dublu la Budapesta se acordă un cec în valoare de 960 de dolari şi un punct WTA, iar pentru calificarea în sferturi, 1.820 de dolari şi 60 de puncte WTA.