Sportivii de la CS Farul au cucerit două medalii

Jocurile Europene de la Baku

Sport 30 Iunie 2015 / 00:00 719 accesări

Echipa României a revenit ieri în țară de la Jocurile Europene de la Baku, unde a cucerit trei medalii de aur, cinci de argint și patru de bronz, în condițiile în care obiectivul propus inițial a fost de 10 medalii. România, care a participat cu o delegație de 147 de sportivi, a ocupat locul 17 în clasamentul general pe medalii. La Aeroportul Internațional „Henri Coandă” (Otopeni), sportivii și antrenorii au fost întâmpinați de Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR, de numeroase personalități ale vieții sportive românești, de rude, prieteni și apropiați ai membrilor delegației.

Printre cei prezenți la Otopeni s-a numărat și directorul general al Clubului Sportiv Farul Constanța, Ilie Floroiu, care i-a întâmpinat pe ultimii doi sportivi ai clubului care nu reveniseră încă de la Baku, Daniela Hondiu (sambo) și Florentin Niculescu (box). Reamintim că printre medaliații de la Baku s-au numărat și câțiva sportivi de la Farul. Dacian Barna, Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete și Bianca Gorgovan, alături de Gabriel Bocșer, au obținut argintul în proba de grup din concursul de gimnastică aerobică, iar Daniela Hondiu a cucerit bronzul la sambo, categoria 60 kg. Ceilalți sportivi care au reprezentat Constanța la Baku sunt Elizabeta Samara (CS Farul, tenis de masă), Andrei Filimon (CS Top Spin 08 Constanța, tenis de masă), Antoanela Manac și Ciprian Bălănescu (ambii de la Atena Sport Club Constanţa, triatlon).

„Consider ca bună comportarea celor șapte sportivi de la Farul. E drept că se putea și mai bine, dar trebuie să acceptăm rezultatele care au fost. Cred că sportivii de la aerobic care au terminat pe 6 la perechi (n.r. - Panaete și Barna) puteau să urce pe podium, Florentin Niculescu a fost la un pas de medalie, iar Daniela Hondiu a fost dezavantajată într-un meci și a ratat finala mare. S-a făcut contestație după acel meci, dar nu a fost luată în considerare”, a declarat Ilie Floroiu. „Consider că am câștigat meciul din sferturile de finală, însă arbitrii au decis altfel. Am boxat cu un cubanez naturalizat azer, dar asta a fost. Azerbaidjanul a investit mulți bani pentru această competiție”, a spus Florentin Niculescu, boxerul care a fost eliminat în sferturile de finală ale categoriei 64 kg, după ce a pierdut la puncte meciul contra... azerului Lorenzo Collazo Sotomayor.