SSC Farul a fost eliminată din Cupa României

Cu antrenorul principal Ion Barbu reprofilat ca vârf de atac!

Sport 28 Iunie 2017 / 13:49 1262 accesări

Marți seară, la Fântânele, s-a desfășurat a doua semifinală contând pentru faza pe județul Constanța din Cupa României la fotbal, ediția 2017-2018. Surprinzător, echipa gazdă, Viitorul Fântânele, a reușit un succes clar în disputa cu SSC Farul Constanța, formație care în urmă cu numai trei zile obținea promovarea în Liga a 3-a. Au marcat Rusu (minutul 10), Ciobanu (minutul 22), M. Oancea (minutul 55) și Măciucă (minutul 80), respectiv Răvoiu (minutul 70).

SSC Farul a început meciul în formula: Istrate - Țăranu, Răvoiu, Bumbac, Iacob - Meleandră, Suciu, Măgureanu, Asan - I. Florea, I. Barbu (au mai intrat: Mîndră, Matei, Tagare). Câștigătoarea Ligii a IV-a constănțene nu s-a putut baza la Fântânele pe mai mulți jucători importanți, cum ar fi portarii Vl. Neagu (suspendat după eliminarea din meciul de sâmbătă cu Pescărușul Sarichioi) și Gh. Mina sau jucătorii de câmp Fl. Pătrașcu, Al. Grigoraș, Ochia, Șicu, R. Neagoe și Dorel Zaharia.

Rezultatul primei semifinale, disputată pe 10 iunie: Sparta Techirghiol - CS Eforie 2-4. Finala pe județ este programată vineri 30 iunie, de la ora 17.30, pe teren neutru, la Agigea. Învingătoarea acestei partide va obține calificarea pentru faza națională a Cupei României, primul tur fiind programat pe 9 august.