SSC Farul a pierdut la Tg. Jiu, după un meci cu opt goluri

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 6-a SSC Farul a pierdut la Tg. Jiu, după un meci cu opt goluri
Sport 09 Septembrie 2018 / 19:36 1948 accesări 5 comentarii
La debutul în tricoul SSC Farul, Marius Fotescu a avut o evoluţie foarte bună

Duminică, în etapa a şasea a Ligii a 2-a la fotbal, la Tg. Jiu, SSC Farul Constanţa a fost învinsă de formaţia gazdă, Pandurii, cu scorul de 5-3 (Ciobanu 30, Tudoran 35, Pîrvulescu 46, 67, Blejdea 90+5 / R. Licu 21, Fotescu 38, 63). La scorul de 4-3 pentru Pandurii, Rafael Licu a ratat un penalty obţinut de Fotescu, SSC Farul irosind şansa egalării. A fost o partidă în care echipa antrenată de Ion Barbu a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 10, când mingea şutată de Alexandru Grigoraş din interiorul careului a fost respinsă cu piciorul de portarul advers. Rafael Licu a marcat primul gol al meciului în minutul 21, cu o execuţie superbă, însă gazdele au întors rezultatul în câteva minute. Egalarea a venit în minutul 38, atunci când Marius Fotescu, la prima atingere a balonului, a trimis mingea în plasa porţii adverse, fostul jucător de la Axiopolis Cernavodă având o evoluţie foarte bună la debutul în tricoul formaţiei SSC Farul. Pandurii a punctat imediat după pauză, iar Fotescu a mai egalat o dată, la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea, ajutat şi de o deviere a fundaşului Konate. Din păcate, defensiva faristă a cedat mult prea uşor, iar echipa din Tg. Jiu a trecut din nou în avantaj, după care ratarea loviturii de la 11 metri din minutul 82 a risipit şansele unui rezultat pozitiv pentru trupa de la ţărmul mării. De remarcat că SSC Farul a jucat cu un om mai puţin în ultimul sfert de oră, după accidentarea lui Andreas Iani, iar la penalty-ul irosit de Rafael Licu, balon trimis pe lângă poartă, acesta a dorit să execute, cu toate că şi Fotescu şi-a manifestat intenţia de a şuta de la punctul cu var.

Au evoluat următoarele formaţii - Pandurii (antrenor Adrian Bogoi): Cotolan - R. Gheorghe (57 Trancă), D. Ciobanu, Konate, Al. Vasilescu - Brînzan (cpt.), Cenaj, Vodă - G. Tudoran (87 P. Popescu), Nsiah (75 Blejdea), D. Pîrvulescu; SSC Farul (antrenor Ion Barbu): Stavrev - Iani, Roumadi, Kwadwo Twumasi, C. Zanfir - M. Doumbia (71 G. Păun), Diakite (37 Fotescu) - Al. Grigoraş (cpt.), Tudorică, R. Licu (58 Cocîrlă) - Momodou. Cartonaşe galbene: R. Gheorghe, D. Ciobanu, Blejdea / Kwadwo Twumasi. Meciul a fost arbitrat la centru de George Vidican (Satu Mare).

Alte rezultate - vineri: Chindia Târgovişte - CS Mioveni 0-2; sâmbătă: Luceafărul Oradea - UTA Arad 0-1, Academica Clinceni - ACS Poli Timişoara 1-0, Sportul Snagov - Ripensia Timişoara 1-1, CS Baloteşti - Dacia Unirea Brăila 2-2, Metaloglobus Bucureşti - Daco-Getica Baloteşti 2-3, ACS Energeticianul - Petrolul Ploieşti 0-3.

Duminică seară, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), se dispută meciul ASU Politehnica Timişoara - FC Argeş, iar luni, de la ora 18.30 (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), este programat ultimul joc al rundei, U. Cluj - Aerostar Bacău.

Clasament: 1. Clinceni 15p (golaveraj: 21-3), 2. Snagov 14p (10-2), 3. UTA 13p (10-5), 4. Mioveni 12p (12-5), 5. Pandurii 11p (12-8), 6. Petrolul 10p (8-2), 7. Chindia 10p (6-4), 8. Energeticianul 10p (10-10), 9. U. Cluj 9p (8-3), 10. FC Argeş 9p (6-2), 11. Daco-Getica 8p (9-13), 12. ASU Poli 7p (4-4), 13. SSC FARUL 6p (12-15), 14. Ripensia 5p (8-12), 15. Luceafărul 5p (6-11), 16. ACS Poli 4p (8-16), 17. Metaloglobus 4p (4-13), 18. Dacia Unirea 3p (5-16), 19. Baloteşti 2p (3-13), 20. Aerostar 1p (5-10).