SSC Farul a remizat la Rm. Sărat, Axiopolis s-a impus la Olteniţa

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 19-a

Sport 06 Aprilie 2018 / 19:59 2711 accesări
Pentru SSC Farul urmează partida cu Progresul Spartac

Vineri s-au disputat meciurile din etapa a 19-a a Ligii a 3-a la fotbal, iar în Seria a 2-a formaţiile constănțene au jucat în deplasare, obţinând următoarele rezultate: CSM Rm. Sărat - SSC Farul Constanța 2-2 şi CSM Olteniţa - Axiopolis Sport Cernavodă 0-1.

La Rm. Sărat, liderul SSC Farul a avut o evoluţie mai puţin reuşită, dar a obţinut în cele din urmă un punct, astfel că se menţine pe prima poziţie, graţie golaverajului superior. Gazdele au condus la pauză cu 1-0, în urma unui gol marcat în minutul 15, Claudiu Dragu a egalat în minutul 69, însă formaţia din Rm Sărat a preluat din nou conducerea în minutul 74. Din fericire, Raphael Stănescu a marcat în minutul 77 şi întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 2-2. „Am făcut cel mai slab meci din partea a doua a campionatului. Am pierdut două puncte împotriva unei echipe în faţa căreia nu aveam voie să se întâmple aşa ceva. În condiţii normale ar fi trebuit să câştigăm la trei-patru goluri diferenţă. Sâmbăta viitoare este derby-ul cu Progresul, iar jucătorii trebuie să-şi revină. Am încredere în ei”, a spus antrenorul principal al Farului, Petre Grigoraș.

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenori Petre Grigoraș, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina): Gurău - Iani, Diakite, Kwadwo Twumasi, Botea (46 Șicu) - Tudorică, Cârstocea (46 I. Florea), R. Stănescu - Androne (72 Caragea), Cl. Dragu, Călințaru.

Sâmbătă, 14 aprilie, de la ora 17.00, pe stadionul "Farul" din Constanţa, se va disputa meciul dintre ocupantele primelor două locuri în clasament, SSC Farul şi Progresul 1944 Spartac Bucureşti.

La Olteniţa, Axiopolis a câştigat cu 1-0 în urma reuşitei lui Fotescu, din minutul 32, dar echipa din Cernavodă s-ar fi putut impune la o diferenţă mai mare, ratând mai multe ocazii de gol.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - A. Rusu, D. Zaharia, Răvoiu, L. Gheorghe - Al. Vieru (90 C. Dumitrescu), E. Abibula - Loloţ (46 Moldoveanu), Fotescu (80 M. Hristu), Beșleagă (87 V. Hristu) - Moise.

Celelalte rezultate: FCSB II - Sportul Chiscani 0-0, Înainte Modelu - Unirea Slobozia 0-1, Metalul Buzău - FC Voluntari II 0-2, Delta Dobrogea Tulcea - Agricola Borcea 1-2, Progresul Spartac București - Victoria Traian 3-1.

Clasament Seria a 2-a: 1. SSC FARUL CONSTANȚA 48p (golaveraj: 66-19), 2. Progresul Spartac București 48p (61-19), 3. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ 44p (50-21), 4. Unirea Slobozia 38p (67-30), 5. Metalul Buzău 37p (31-15), 6. FC Voluntari II 34p (50-23), 7. FCSB II 34p (53-27), 8. Înainte Modelu 25p (52-45), 9. CSM Rm. Sărat 24p (24-37), 10. Agricola Borcea 14p (28-54), 11. CSM Oltenița 13p (22-43), 12. Sportul Chiscani 11p (15-67), 13. Delta Dobrogea Tulcea 10p (21-67), 14. Victoria Traian 0p (10-83).