SSC Farul, învinsă de arbitru la Ploiești

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 14-a: PETROLUL PLOIEŞTI - SSC FARUL CONSTANŢA 2-1

Sport 29 Octombrie 2018 / 20:45 1259 accesări

O lovitură de la 11 metri acordată ca pe vremuri la Piatra Neamţ sau Bistriţa a stabilit învingătoarea în partida dintre Petrolul Ploiești şi SSC Farul Constanţa, din etapa a 14-a a Ligii a 2-a la fotbal, disputată luni seară, pe stadionul „Ilie Oană”. Jucătorii antrenaţi de Petre Grigoraș și Marian Dinu puteau reveni din deplasarea de la Ploieşti măcar cu un punct, însă nu a fost de acord cu acest lucru arbitrul piteştean Marius Naidin, care a arătat punctul cu var după ce portarul Mihăiţă Popa a intervenit prin alunecare, la minge, în interiorul careului, la un atac al gazdelor, în minutul 58. Arnăutu a înscris din penalty şi a adus victoria Petrolului, după ce SSC Farul a deschis scorul în minutul 20, prin Tudorică, din lovitură liberă, portarul Tordai scăpând mingea în poartă. Din păcate, ploieştenii au egalat peste cinci minute, când Roumadi a deviat balonul şutat de Laurenţiu Marinescu şi portarul Farului a fost surprins. Trebuie menţionat şi faptul că Fotescu a fost iertat de eliminare în repriza a doua după un fault dur, dar decizia majoră a centralului era deja luată, Farul irosind şi o ocazie bună de egalare în minutul 77, după o centrare a aceluiaşi Fotescu, revenit după o accidentare.

Au evoluat următoarele formaţii - Petrolul (antrenor Octavian Grigore): Tordai - A. Olaru, Antoche, L. Cazan, Ţigănaşu - M. Chindriş, L. Marinescu (cpt.) - Şaim (78 R. Grecu), Lumu (61 Danci), C. Ştefănescu - Arnăutu (68 Cl. Herea); SSC Farul (antrenor Petre Grigoraş): M. Popa - Sabangeanu, Kwadwo Twumasi, Roumadi, R. Licu (86 Iani) - Mbaka, Tudorică - Al. Grigoraş (cpt.), G. Păun (68 Fotescu), Momodou (65 M. Doumbia) - N. Moise.

Clasament: 1. Chindia 32p (golaveraj: 30-15), 2. Clinceni 30p (31-8), 3. Snagov 30p (24-12), 4. Petrolul 29p (29-12), 5. FC Argeş 28p (24-11), 6. U. Cluj 27p (31-13), 7. Mioveni 26p (22-11), 8. UTA 23p (25-18), 9. Pandurii 21p (27-20), 10. Energeticianul 21p (22-17), 11. ASU Poli 20p (14-15), 12. Metaloglobus 17p (12-26), 13. Daco-Getica 15p (20-24), 14. Luceafărul 15p (17-27), 15. SSC FARUL CONSTANȚA 13p (21-31), 16. Ripensia 13p (17-27), 17. Aerostar 12p (18-30), 18. Baloteşti 11p (13-28), 19. ACS Poli 5p (12-34), 20. Dacia Unirea 5p (12-42).