SSC Farul, la un punct de promovarea în Liga a 2-a

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a, etapa a 25-a

Sport 19 Mai 2018 / 20:14 4621 accesări
SSC Farul s-a distanţat la trei puncte de Progresul Spartac

Pas uriaş spre eşalonul secund reuşit de SSC Farul Constanţa la finalul etapei a 25-a din Liga a 3-a la fotbal, penultima a campionatului. Sâmbătă, la Olteniţa, SSC Farul Constanţa a învins, cu scorul de 6-2, echipa locală CSM, iar Progresul 1944 Spartac Bucureşti, a doua clasată, a pierdut întâlnirea cu Înainte Modelu, scor 0-1.

La Olteniţa, gazdele au deschis scorul, în minutul 9, dar SSC Farul a întors rezultatul până la pauză graţie reuşitelor lui Cârstocea, din minutul 14, şi Şicu, din minutul 41. În repriza secundă, Momodou a ridicat scorul la 3-1, în minutul 61, SCM a redus din diferenţă din penalty, în minutul 65, după care Claudiu Dragu şi-a trecut în cont o dublă, în minutele 68 şi 74, iar Raphael Stănescu a stabilit rezultatul final, în minutul 85.

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenori Petre Grigoraș, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina): Gurău - Iani, Diakite, Kwadwo Twumasi, Androne - Călințaru, R. Stănescu, Cârstocea, Şicu - Cl. Dragu, Momodou; au mai jucat: Robu, Botea, Vl. Suciu şi Tudorică.

Vineri, Axiopolis Cernavodă a cedat, în deplasare, în meciul cu FC Voluntari II, scor 1-2, după ce Fotescu a deschis scorul pentru Axiopolis în minutul 47. Puia a apărat în prima repriză o lovitură de la 11 metri a gazdelor.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - A. Rusu, Daniel Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe - Creţu, R. Moldoveanu - Loloţ, Fotescu, R. Mihalache - Moise; au mai jucat: M. Hristu, Beșleagă şi V. Hristu.

Celelalte rezultate - vineri: Sportul Chiscani - Victoria Traian 2-0, FCSB II - CSM Rm. Sărat 5-0, Metalul Buzău - Delta Dobrogea Tulcea 2-1; sâmbătă: Unirea Slobozia - Agricola Borcea 5-2, Înainte Modelu - Progresul 1944 Spartac Bucureşti 1-0.

Clasament: 1. SSC FARUL 64p (golaveraj: 90-26), 2. Progresul Spartac 61p (75-26), 3. Slobozia 54p (81-35), 4. AXIOPOLIS 51p (65-27), 5. Buzău 49p (47-25), 6. FCSB II 46p (73-36), 7. Voluntari II 42p (58-32), 8. Modelu 37p (66-56), 9. Rm. Sărat 30p (32-54), 10. Chiscani 21p (24-75), 11. Oltenița 20p (35-56), 12. Borcea 14p (39-80), 13. Tulcea 10p (27-93), 14. Traian 3p (15-107).

În ultima etapă, SSC Farul va juca pe teren propriu cu Sportul Chiscani, Axiopolis Cernavodă, tot pe teren propriu, cu Metalul Buzău, iar Progresul Spartac, acasă, cu FCSB II.