SSC Farul și Axiopolis, învingătoare în Liga a 3-a

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a

Sport 03 Aprilie 2018 / 19:28 1733 accesări
Suporterii SSC Farul vor afla miercuri dacă favoriții vor disputa meciul cu Progresul Spartac pe stadionul „Farul”

SSC Farul Constanța nu a avut emoții marți, pe stadionul „Sparta” din Techirghiol, în confruntarea cu Victoria Traian, din etapa a 17-a a Ligii a 3-a la fotbal, liderul Seriei a 2-a învingând cu scorul de 6-0 ocupanta ultimului loc din clasament. Chiar la primul atac al partidei, Tudorică a deschis scorul pentru SCC Farul, în secunda 30, iar Călințaru a stabilit scorul la pauză, 2-0, după reușita din minutul 26. În repriza a doua, Șicu a marcat în minutul 52, Claudiu Dragu a înscris în minutul 76, iar al cincilea gol a venit în minutul 82, atunci când mingea șutată de Cârstocea a fost deviată în propria poartă de fundașul V. Popa. Rezultat final a fost stabilit în minutul 86, atunci când Raphael Stănescu a fructificat pasa lui Alexandru Grigoraș.

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenori Petre Grigoraș, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina): Vl. Neagu - Iani, Diakite, Botea, Androne - I. Florea (cpt.) (65 Cârstocea) - Călințaru (46 Cl. Dragu), Vl. Suciu (46 R. Stănescu), Tudorică, Șicu (65 Al. Grigoraș) - Zamfir.

Suporterii fariști vor avea emoții miercuri, când la Constanța va fi efectuată inspecția stadionul „Farul” pentru ca arena din strada Primăverii să poată găzdui, sâmbăta viitoare, meciul dintre SSC Farul și Progresul Spartac, o confruntare extrem de importantă în lupta pentru promovarea în eșalonul secund.

Tot marți, Axiopolis Sport Cernavodă a câștigat în deplasare, 2-1 cu FCSB II, consolidându-și poziția a treia. Moise a deschis scorul în minutul 2, echipa bucureșteană a egalat în minutul 15, iar golul victoriei formației din Cernavodă a fost reușit de Ricardo Mihalache, în minutul 51. Din păcate, Mihalache a fost eliminat peste un minut, dar și gazdele aveau un jucător eliminat încă din prima repriză. Andrescu, Crețu și Mihalache vor fi suspendați în etapa următoare.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - A. Rusu, Răvoiu, Andrescu (cpt.), L. Gheorghe - M. Hristu (50 R. Moldoveanu), Al. Vieru (75 Fotescu) - Beșleagă (90 E. Abibula), Crețu, R. Mihalache - Moise (89 Loloț).

Cum Progresul 1944 Spartac București a învins cu scorul de 2-0 pe FC Voluntari II, podiumul a rămas același, cu SCC Farul pe prima poziție, cu 47 de puncte, urmată de Progresul Spartac, cu 45 de puncte, și de Axiopolis Sport Cernavodă, cu 41 de puncte.