SSC Farul, start debordant în Liga a 2-a

Fotbal / Liga a 2-a, etapa 1: SSC FARUL CONSTANŢA - ACS POLI TIMIŞOARA 4-1

Sport 04 August 2018 / 16:32 2685 accesări

Nici cei mai optimişti suporteri ai formaţiei SSC Farul Constanţa nu s-ar fi aşteptat la o victorie la scor a favoriţilor la debutul în eşalonul secund. Mai ales că adversara, ACS Poli Timişoara, era o formaţie care sezonul trecut evolua în prima ligă. În plus, întâlnirea de sâmbătă, din prima etapă a Ligii a 2-a, disputată pe terenul „Central” din Complexul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, a început cum nu se putea mai rău pentru SSC Farul, oaspeţii reuşind deschiderea scorului în minutul 32, Octavian Drăghici executând perfect o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri. Jucătorii constănţeni nu au acuzat primirea golului şi au egalat până la pauză, prin Alexandru Grigoraş, care a înscris dintr-un penalty acordat pentru un henţ comis în careu. Căpitanul Farului a fost eroul echipei constănţene, el punctând de trei ori în repriza a doua, în minutul 64, dintr-o altă lovitură de la 11 metri acordată tot pentru un henţ comis în careu, 76 şi 83. Oaspeţii au ratat egalarea în minutul 58, Mrkrela trimiţând mingea în bara transversală. În final, Vasile Şicu a fost şi el aproape de gol, iar sărbătoarea în tabăra constănţeană s-a declanşat la finalul partidei, jucătorii antrenaţi de Ion Barbu trecând peste toate problemele pe care le-au avut în perioada de pregătire.

Rezultat final: SSC Farul - ACS Poli 4-1 (Al. Grigoraş 41-pen., 64-pen., 76, 83 / O. Drăghici 32).

Au evoluat următoarele formaţii - SSC Farul (antrenor Ion Barbu): Stavrev - Iani, Roumadi, Frîncu, Kwadwo Twumasi - M. Doumbia - Cocîrlă (59 A. Neagoe), Tudorică (85 Şicu), B. Petrescu (78 Ţăranu), R. Licu - Al. Grigoraş (cpt.); ACS Poli (antrenor Ionel Ganea): Curileac (cpt.) - Haruţ, Alin Mutu, Basic, Dumbravă (78 Podină) - Melinte - Mrkela (85 Velcotă), Bîrnoi, D. Codrea, Al. Popovici (72 Motreanu) - O. Drăghici. Cartonaşe galbene: A. Neagoe / Alin Mutu (2), Bîrnoi, Melinte, Mrkrela. Cartonaş roşu: Alin Mutu (min. 63). Meciul a fost arbitrat la centru de Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea).

„Le mulţumesc jucătorilor pentru dăruire. Băieţii s-au autodepăşit. Le mulţumesc şi oamenilor care ne-au susţinut din tribune. Înainte de meci m-a întrebat un prieten, Barbone, ce faceţi azi, şi i-am răspuns că vom bate cu 3-1. A fost 4-1, cu atât mai bine. Meciul a fost echilibrat, dar nu am cedat. Pentru început este bine, dar avem mult de lucrat”, a declarat la final antrenorul Ion Barbu.