Start perfect la „Future Talents Cup U17“

Victorie pentru juniorii sub 17 ani de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi“

Sport 11 Octombrie 2016 / 17:05 490 accesări
Constănțenii s-au impus la limită în disputa cu Sparta Praga

Echipa de juniori sub 17 ani de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” participă în această săptămână, în Ungaria, la turneul internaţional „Future Talents Cup U17”, competiţie care se desfăşoară la Budapesta şi aduce la start 16 echipe, împărţite în patru grupe. Formația constănțeană, pregătită de antrenorul Constantin Fălină, face parte din grupa C, alături de Sparta Praga (Cehia), Partizan Belgrad (Serbia) şi Ferencvaros Budapesta (Ungaria). Gruparea de pe litoral a debutat marți cu o victorie, impunându-se cu 2-1 în fața cehilor de la Sparta Praga. Adversarii au deschis scorul în min. 15, când Podoreanu a deviat în proprie poartă o finalizare a unui atacant ceh, dar constănțenii au restabilit egalitatea după doar șase minute, grație unei execuții superbe a lui Tucaliuc, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Golul victoriei a fost reușit de B. Călin, în min 55, cu un șut din afara careului.

Au evoluat pentru Academia Hagi U17: Micu - Sabangeanu, Leca, Podoreanu (18 Vlad), Ghiţă - Gherghiceanu, Bandula (36 Călin), Tucaliuc - Oană (58 Girsik), Halep (45 Matiş), Pop (58 Munteanu). La Future Talents Cup se joacă două reprize a câte 35 de minute.

Constănțenii joacă miercuri, de la ora 10.30, cu Partizan Belgrad, iar joi, de la ora 15.00, se vor duela cu Ferencvaros. După încheierea fazei grupelor, turneul se întrerupe şi va continua anul viitorul astfel: locurile 9-16 se vor desfăşura în intervalul 11-13 aprilie 2017, iar partidele pentru locurile 1-8 se vor derula între 18-20 aprilie 2017.

Lotul Academiei Hagi U17 care participă la „Future Talents Cup”: Rareş Micu, Ştefan Muşat - portari; Alexandru Sabangeanu, Robert Ghiţă, Marius Leca, Daniel Podoreanu, Antonio Vlad, Darius Grosu, Raini Bandula, Bogdan Călin, Giani Gherghiceanu, Rareş Oană, Răzvan Matiş, Aron Girsik, Dimciu Halep, Louis Munteanu, Alexandru Pop, Cosmin Tucaliuc. Staff-ul tehnic: Constantin Fălină (antrenor), Andrei Florescu (antrenor cu portarii), Adrian Postaru (maseur), Vasilică Tudor (team manager).