Studenţii de la UOC, campioni la atletism şi handbal

Educație 24 Mai 2017 / 14:10 604 accesări

Studenţii Universităţii „Ovidius” din Constanţa (UOC) au obţinut 10 medalii la Campionatele Naţionale Universitare de Atletism iar echipa UOC de handbal feminin s-a clasat pe primul loc în Turneul final al Campionatului Național Universitar de Handbal. Ambele competiţii sportive au avut loc la Piteşti, în această lună.

Primul campionat a fost unul puternic, cu rezultate notabile la început de an atletic. Studenţii constănţeni s-au prezentat admirabil, reuşind să cucerească trei medalii de aur, cinci de argint şi două de bronz. Astfel, Andreea Grecu (100m: 11.82s), Cosmin Dumitrache (110mg: 14.39s), Cristian Nedelcu (400mg: 54.77s) au fost medaliaţi cu aur; Adrian Boldeanu (110mg: 14.51s), Cosmin Trofin (400m: 47.91s şi 800m: 1.49.48min), Alexandru Baciu (lungime: 7.49m) şi Andreea Grecu (200m: 24.29s) cu argint; Radu Costache (110mg: 14.79s) şi Ionuţ Grecu (lungime 7.47m) cu bronz. Delegaţia Universităţii „Ovidius” a fost formată din 12 atleţi ai Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport şi a fost condusă de prof. univ. dr. Alin Larion.

La Campionatul Naţional Universitar de Handbal, în grupă, echipa UOC a câştigat detaşat cele trei meciuri cu Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița (scorul de 24-11), Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău (scorul de 28-21) și Academia de Studii Economice București (scorul de 33-10). Ajunsă în finală, după un meci extrem de disputat, echipa UOC s-a impus în faţa celei a Universităţii din Piteşti şi a câștigat cu scorul de 29-28. Din componenţa echipei Universităţii „Ovidius” din Constanţa fac parte Ioana Bratu, studentă a Facultăţii de Drept și Științe Administrative, Bianca Tiron, Corina Bălănică, Anca Birton, Lorelai Magyari, Bianca Căldare, Mădălina Zamfirescu, Mariana Filip, Nicoleta Tudor, Monica Rusu şi Bică Oana, studente ale Facultăţii de Educație Fizică şi Sport, şi Sandu Andra şi Mușat Adriana, studente ale Facultăţii de Medicină, la specializarea Balneo-fiziokinetoterapie şi recuperare. Ca urmare a acestei clasări, în premieră, echipa UOC va participa, în perioada 1-9 iulie 2017, la Campionatul European Universitar de Handbal, care va avea loc în Spania, Malaga.