Succes categoric, Viitorul a revenit pe poziţia secundă

Fotbal / CASA Liga 1, etapa a 7-a

Sport 26 August 2019 / 01:14 420 accesări

Gabriel Iancu a deschis drumul spre o victorie la scor a Viitorului

După trei remize consecutive, FC Viitorul Constanţa a obţinut duminică, pe teren propriu, o victorie la scor, 4-0 (G. Iancu 16, G. Ganea 55, Houri 82, Rivaldinho 87) cu FC Voluntari, la capătul unui meci controlat în totalitate de jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi.

Confruntarea din etapa a şaptea a Ligii 1 a fost una în care Viitorul a înscris la singura mare ocazie de gol din prima repriză, prin Gabi Iancu, după ce atacantul constănţean ar fi putut primi un penalty în primele minute ale întâlnirii. După pauză, ratarea lui George Ganea a prefaţat a doua reuşită a gazdelor, din minutul 55, iar după singura ocazie irosită de oaspeţi, prin Gabriel Deac, în minutul 74, au venit golurile lui Houri, din lovitură liberă, şi Rivaldinho, atacantul brazilian fiind remarcat de Gheorghe Hagi pentru prestaţia din repriza a doua.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Mladen, Țîru (cpt.), P. Iacob (75 St. Filip), R. Boboc - Vl. Achim, Artean, Houri - Mățan (46 Rivaldinho), G. Ganea (60 Calcan), G. Iancu; Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Rîmniceanu - Miranda, Rodriguez, Armaș, Al. Vlad - M. Căpățână (cpt.) (46 Ebralidze), Gorobsov (71 G. Deac), Laidouni - Cr. Costin (46 Harrer), Popadiuc, I. Gheorghe. Cartonașe galbene: Artean, Vl. Achim, Țîru / Laidouni. Meciul a fost arbitrat la centru de Adrian Cojocaru (Galați).

În etapa următoare, Viitorul va întâlni, în deplasare, pe FCSB, partida fiind programată duminică, 1 septembrie, de la ora 21.00, la Pitești.