Succes cu emoţii pentru Spania

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA B: SPANIA - IRAN 1-0

Sport 20 Iunie 2018 / 23:35 693 accesări
Spaniolii (în alb) nu au avut viaţă uşoară în confruntarea cu Iranul (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Spania şi-a trecut în cont cele trei puncte la finalul partidei cu Iranul, de la Kazan, disputată miercuri seară, în etapa a doua a Grupei B de la Cupa Mondială din Rusia. Golul norocos marcat de Diego Costa, în minutul 54, a fost singurul din acest joc, pentru că reuşita iranianului Ezatolahi, din minutul 64, a fost anulată pentru o poziţie de ofsaid, mai întâi la semnalizarea asistentului şi apoi după consultarea sistemului VAR.

Scor final: Spania - Iran 1-0.

Au evoluat următoarele formaţii - Spania (selecţioner: Fernando Hierro): De Gea - Carvajal, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba - Busquets, Iniesta (71 Koke) - Lucas Vazquez (80 Asensio), D. Silva, Isco - Diego Costa (89 Rodrigo); Iran (selecţioner: Carlos Queiroz): Beiranvand - Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Haji Safi (69 Mohammadi) - Ezatolahi, Ebrahimi - Amiri (86 Ghoddos), Taremi, Ansarifard (75 Jahanbakhsh) - Azmoun. Cartonașe galbene: Amiri, Ebrahimi. Meciul a fost arbitrat de Andres Cunha (Uruguay).

Clasament Grupa B: 1-2. Portugalia şi Spania 4p (golaveraj: 4-3), 3. Iran 3p (1-1), 4. Maroc 0p (0-2).

Programul meciurilor din etapa a treia - luni, 25 iunie, ora 21.00: Spania - Maroc (Kalinigrad) şi Iran - Portugalia (Saransk).