Succes... cu ghinion pentru CVM Tomis

Probleme în lotul campioanei României la volei masculin

Sport 26 Noiembrie 2015 / 19:06 1810 accesări

Dragoş Pavel, universalul Tomisului, a fost cel mai bun jucător al partidei de miercuri

Până la nedorita accidentare, centrul Andrei Laza a reușit șase blocaje

Coordonatorul Konstantin Mitev și-a trecut în cont patru blocaje

Dragoș Pavel a adus mingea de set și meci în tabăra Tomisului printr-un blocaj perfect

Atacurile Tomisului au depășit blocajul advers

Jucătorii constănțeni trebuie să strângă rândurile în finalul turului de campionat

Disputată miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, întâlnirea dintre formaţiile Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi CSM Bucureşti, din etapa a 6-a a Diviziei A1, a fost una atractivă, cu trei seturi pe muchie de cuţit şi unul singur dominat de gazde. După o oră şi 41 de minute, campioana României la volei masculin s-a impus cu scorul de 3:1 (21:25, 27:25, 25:15, 25:23), CVM Tomis câştigând cele trei puncte puse în joc. Victoria este una foarte importantă pentru formaţia constănţeană, aflată într-o perioadă mai dificilă, CVM Tomis fiind pe locul 7 în clasament, cu 11 puncte, dar la o distanţă mică de primele patru poziţii. Partida de miercuri a fost una în care s-a remarcat Dragoş Pavel, universalul Tomisului fiind cel mai bun jucător de pe teren, principalul artizan al victoriei constănţene reuşind 28 de puncte. Din păcate, succesul cu CSM a fost unul cu gust amar, centrul Andrei Laza părăsind terenul în finalul ultimului set, la scorul de 19:19, după ce Cornel Miron, extrema echipei bucureştene, a aterizat în terenul Tomisului chiar pe piciorul drept al voleibalistului constănţean, care a suferit o entorsă la gleznă. „Meciurile care urmează vor fi capitale pentru noi, pentru a intra în primele patru. Sperăm într-o revenire a lui Vologa, pentru că am rămas singurul centru în acest moment, după nedorita accidentare a lui Laza”, a spus Sergiu Stancu, la finalul meciului de miercuri.

În aceste condiţii, antrenorii Martin Stoev şi Radu Began se mai bazează doar pe nouă jucători, dintre care unul este incomplet refăcut, doi abia au terminat junioratul, iar unul este încă junior, astfel că seria de meciuri care urmează până la finalul anului pentru Tomis se anunţă foarte, foarte dificilă. „Am rămas în nouă jucători după accidentarea lui Laza. Această perioadă, cu siguranţă, nu este una prea bună pentru Tomis. Vologa nu este refăcut şi trebuie să vedem ce putem face”, a declarat Martin Stoev, antrenorul principal al Tomisului.

În etapa viitoare, CVM Tomis va întâlni sâmbătă, 28 noiembrie, de la ora 16.00, la Bucureşti, pe Dinamo.