Succes lejer pentru Nico Rosberg în Marele Premiu al Europei

Automobilism, Campionatul Mondial de Formula 1 / Marele Premiu al Europei

Sport 19 Iunie 2016 / 20:22 558 accesări
Nico Rosberg a fost deasupra tuturor în cursa din Azerbaidjan

Pilotul german Nico Rosberg s-a impus fără probleme în Marele Premiu de Formula 1 al Europei, cursă care a avut loc pe un circuit stradal amenajat în capitala Azerbaidjanului, Baku. A fost a cincea victorie stagională pentru pilotul de la Mercedes, care și-a consolidat astfel primul loc în clasamentul general.

Rosberg a plecat din pole position și a condus prima cursă de Formula 1 din istoria Azerbaidjanului de la start până la final. Pe poziția secundă s-a clasat un alt german, Sebastian Vettel, care a fost al treilea la start, dar l-a depășit rapid pe Daniel Ricciardo. Pilotul scuderiei Ferrari a pierdut apoi poziția secundă după o intrare la boxe, fiind întrecut de colegul său Kimi Raikkonen, dar a revenit pe locul 2 în urma unei strategii speciale a echipei italiene. Lui Raikkonen i s-a cerut să-l lase pe Vettel să treacă, pentru că finlandezul oricum avea o penalizare de cinci secunde din cauza depășirii liniei la ieșirea de la boxe. În cele din urmă, Raikkonen a pierdut și locul al treilea, fiind depășit pe final de Sergio Perez.

Britanicul Lewis Hamilton, campionul mondial en-titre, care a avut probleme în calificări și a plecat de pe a zecea poziție a grilei de start, a recuperat mai multe locuri, încheind al cincilea. Hamilton a avut și probleme tehnice, având mai multe discuții cu inginerii echipei sale, care însă nu au avut voie să-l ajute, regulamentul interzicând acest lucru.

Rosberg și-a mărit avansul față de Hamilton în fruntea clasamentului general, germanul având 141 de puncte, față de 117 ale britanicului. Piloţii Mercedes sunt urmaţi de Vettel 96p, Raikkonen 81p şi Ricciardo 78p. În clasamentul constructorilor conduce Mercedes-AMG, cu 258 de puncte, urmată de Ferrari 177p, Red Bull 140p și Williams 90p. Următoarea cursă a sezonului de Formula 1 este Grand Prixul Austriei, programat pe 3 iulie.