Succes scăpat printre degete de CSU Neptun

Handbal feminin / Liga Națională, etapa a 21-a: CSU NEPTUN CONSTANȚA - HC DUNĂREA BRĂILA 26-26

Sport 02 Martie 2015 / 00:00 916 accesări

CSU Neptun Constanța a reușit o nouă partidă bună împotriva unei formații din prima jumătate a clasamentului și doar precipitarea din final a privat-o de cele trei puncte. În etapa a 21-a a Ligii Naționale de handbal feminin, echipa pregătită de Ion Crăciun și Florin Cazan a încheiat la egalitate, scor 26-26 (10-12), întâlnirea cu Dunărea Brăila. Primele 33 de minute au aparținut oaspetelor, care conduceau cu 14-11 și se părea că treptat se vor îndrepta spre victorie. Au urmat unsprezece minute în care Brăila a mai punctat o singură dată din acțiune, Petrescu a apărat foarte bine la Moldovan, Maer, Perianu sau Hojnea, iar combinațiile inspirate din atac au făcut ca Neptunul să preia conducerea, scor 16-15 (în min. 39), iar în min. 47 să aibă un avans ce părea liniștitor, 22-16. Din păcate, după 26-22 (în min. 54), Constanța nu a mai găsit drumul spre gol până la final, iar Brăila a reușit să egaleze la 26-26 în ultimul minut de joc, rezultat cu care s-a și încheiat partida. Pentru CSU Neptun au marcat Enescu 8 goluri (2x7m), Iovănescu 5g, Ivan 3g, Orșivschi, Bărbos, Stoian, Toma și Tamaș - câte 2g.

„Este adevărat că în a doua repriză fetele s-au mobilizat, au jucat mai bine, dar mai avem mult de lucru. Nu știm să gestionăm finalul de joc, intrăm repede în panică, iar adversarele au speculat rapid greșelile noastre. Am pus mult bază pe apărare, dar greșelile din atac și oboseala din final au făcut să ne furăm singuri căciula”, a declarat antrenorul principal al echipei constănțene, Ion Crăciun.

Rezultate înregistrate în celelalte partide: HCM Baia Mare - HCM Rm. Vâlcea 31-21, Corona Brașov - CSM București 22-23, SCM Craiova - U. Cluj 26-29, HCM Roman - Mureșul Tg. Mureș 36-18, CSM Ploiești - Unirea Slobozia 25-20, Cetate Deva - HC Zalău 24-25. Clasament: 1. HCM Baia Mare 60p, 2. CSM București 56p, 3. Corona Brașov 48p, 4. SCM Craiova 39p, 5. HCM Roman 38p, 6. Dunărea Brăila 34p (586-565), 7. HC Zalău 34p (526-530), 8. CSM Ploiești 27p, 9. HCM Rm. Vâlcea 23p, 10. U. Cluj 20p, 11. Cetate Deva 18p (golaveraj: 535-602), 12. Unirea Slobozia 18p (513-584), 13. CSU NEPTUN CONSTANȚA 17p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.