Succese importante pentru juniorii Viitorului în Liga Elitelor

Fotbal

Sport 05 Octombrie 2020 / 12:29 674 accesări

După ce în prima etapă a sezonului 2020-2021 din Liga Elitelor nu au reuşit să obţină victorii, cedând cu 1-2 la Under 19 şi remizând, scor 0-0, la U17 în disputele cu Academica Clinceni, juniorii Viitorului s-au revanşat duminică, în etapa a doua..

Marile rivale din ultimeii ani în Liga Elitelor, FC Viitorul Constanţa şi Dinamo Bucureşti s-au întâlnit în capitală, iar constănţenii au revenit cu două victorii de la Bucureşti.

În Liga Elitelor U19 (jucători născuți după 1 ianuarie 2002), FC Viitorul (antrenori Nicolae Roșca și Liviu Ștefan) s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind înscris de Luca Andronache, în minutul.

Iar în Liga Elitelor U17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2004), FC Viitorul (antrenori Ionuț Mihu și Stere Banoti) a câștigat cu scorul de 3-2 (3-1). Eduard Radaslavescu a marcat cele mai spectaculoase goluri ale partidei, cu două șuturi imparabile de la distanță, în minutele 20 și 22. Robert Băceanu, în minutul 32, a înscris al treilea gol al Vitorului, în timp ce Dinamo a punctat prin Daniel Dinu, în minutul 4, și Mario Lăcătuș, în minutul 83.