Succese pentru ambele formații constănțene din Liga 1 de baschet

Sport 05 Noiembrie 2017 / 21:28 1269 accesări
Baschet Club Athletic Constanța are numai victorii în primele trei etape

Ambele echipe constănțene care evoluează în Liga 1 de baschet au încheiat victorioase meciurile jucate duminică în etapa a treia. Băieții de la Baschet Club Athletic Constanța au jucat în Sala Sporturilor cu Rapid București, una dintre formațiile de valoare din Grupa a 4-a. După o partidă extrem de echilibrată, care a necesitat o repriză de prelungiri pentru departajare, scorul final a fost 88-84 (21-17, 38-37, 51-52, 65-65) pentru echipa antrenată de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici.

Repriza de prelungiri a fost echilibrată până la 75-75, când americanul Jeremi Booth a avut o serie excepțională: aruncare de 3 puncte, intercepție și contraatac de 2 puncte și încă 2 puncte pe pătrundere, pentru 82-78! Grație unor aruncări libere, Athletic s-a detașat la 86-79, dar a trăit periculos până la ultima secundă, bucureștenii apropiindu-se la 86-84 în urma unei aruncări de 3 puncte.

Alte rezultate din etapa a 3-a: Phoenix II Galați - CN „Aurel Vlaicu” București 74-96; BCM U FC Argeș II Pitești - Politehnica II Iași 93-90.

La feminin, Clubul Sportiv Phoenix Constanța a avut meci în deplasare, cu Sepsi Sic II Sfîntu Gheorghe. Partida, care a contat pentru Grupa 1, a fost controlată autoritar de formația antrenată de Predrag Stanojcic și Dan Constantinescu, care a fost extrem de aproape să marcheze 100 de puncte! Scor final: 56-94 (15-27, 27-59, 37-76).

Alt rezultat din Grupa 1: CS Baschet Teleorman II Alexandria - Rapid București 49-82. În program mai era și jocul Phoenix II Galați - CSM Târgoviște, însă acesta nu s-a disputat, pentru că gruparea de la malul Dunării a anunțat desființarea secției feminine de baschet senioare, din rațiuni financiare.