Suedia - România 1-1, în Cupa Davis

Sport 19 Septembrie 2009 / 00:00 563 accesări

Echipele Suediei şi României se află la egalitate, scor 1-1, după prima zi a barajului de menţinere în Grupa Mondială a Cupei Davis. Vineri, la Helsinborg, cel mai bine clasat jucător român, Victor Hănescu, s-a ţinut de cuvînt şi a adus primul punct pentru tricolori. Hănescu l-a învins pe Andreas Vinciguerra, nr. 2 al scandinavilor, după ce suedezul a abandonat în setul al treilea. În primele două seturi, Hănescu şi Vinciguerra au mers cap la cap, românul impunîndu-se de fiecare dată în tie-break, 7-6, 7-6. În startul celui de-al treilea set, pe serviciul lui Hănescu, la 0-15, Vinciguerra a călcat strîmb cu piciorul drept şi a primit îngrijiri medicale. A încercat să revină în meci, dar i-a făcut semn lui Mats Wilander, căpitanul Suediei, că nu mai poate continua din cauza durerilor. În al doilea meci al zilei, Victor Crivoi nu a reuşit să producă surpriza în disputa cu vedeta suedezilor, Robin Soderling, cedînd în trei seturi, 2-6, 1-6, 5-7. Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României, constănţeanul Andrei Pavel, a declarat că scorul general de 1-1 este unul bun pentru români după prima zi a întîlnirii cu Suedia: “Sînt mulţumit, primul meci a fost unul mare între Vinciguerra şi Hănescu. Mi-a părut rău pentru Vinci (n.r - care are probleme la gleznă) şi sper că se va face bine. În meciul al doilea, Soderling a fost puternic de la început şi Victor Crivoi nu şi-a găsit ritmul. Este dificil să revii, el a avut o mică şansă în setul al treilea, dar a jucat împotriva numărului 11 în lume”. Sîmbătă, de la ora 15.00, cuplul format din constănţeanul Horia Tecău şi Marius Copil va încerca să dea peste cap calculele hîrtiei în disputa cu suedezii Robert Lindstedt şi Simon Aspelin. Duminică, de la ora 15.00, vor avea loc ultimele meciuri de simplu: Soderling - Hănescu şi Vinciguerra - Crivoi.