Suedia şi Mexic merg în optimi, Germania pleacă acasă

CM de fotbal Rusia 2018 / Grupa F, etapa a 3-a

Sport 27 Iunie 2018 / 20:19 753 accesări
Fotbaliştilor germani nu le vină să creadă că au ratat calificarea în optimi (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Toată lumea aştepta în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia un duel Brazilia - Germania în optimile de finală ale turneului final. Dar acest lucru nu va fi posibil după surprinzătoare eliminare a campioanei mondiale en titre în urma rezultatelor înregistrate în ultima etapă din Grupa F.

COREEA DE SUD - GERMANIA 2-0

La Kazan, Germania nu a reuşit să învingă Coreea de Sud, primind chiar două goluri în prelungirile partidei, astfel că a părăsit turneul final de pe ultimul loc în grupă. Autorii celor două goluri ale sud-coreenilor au fost Kim Young-gwon, în minutul 90+1, şi Son Heung-min, în minutul 90+6.

Scor final: Coreea de Sud - Germania 2-0.

Au evoluat următoarele formaţii - Coreea de Sud (selecţioner: Shin Tae-yong): Cho Hyun-woo - Lee Yong, Yun Young-sun, Kim Young-gwon, Hong Chul - Lee Jae-sung, Jung Woo-young, Jang Hyun-soo, Moon Seon-min (69 Joo Se-jong) - Koo Ja-cheol (56 Hwang Hee-chan, 79 Go Yo-han), Son Heung-min; Germania (selecţioner: Joachim Low): Neuer - Kimmich, Sule, Hummels, Hector (78 Brandt) - S. Khedira (58 M. Gomez), Kroos - Goretzka (63 T. Muller), M. Ozil, Reus - Werner. Cartonașe galbene: Jung Woo-young, Lee Jae-sung, Moon Seon-min, Son Heung-min. Meciul a fost arbitrat de Mark Geiger (SUA).

MEXIC - SUEDIA 0-3

La Ekaterinburg, Suedia s-a impus în repriza a doua a confruntării cu Mexicul, marcând de trei ori, astfel că au câştigat grupa. Augustinsson a deschis scorul în minutul 50, după care a venit golul lui Granqvist, din minutul 62, din penalty, şi autogolul lui Alvarez, din minutul 74.

Scor final: Mexic - Suedia 0-3.

Au evoluat următoarele formaţii - Mexic (selecţioner: Juan Carlos Osorio): Ochoa - Alvarez, Salcedo, Hector Moreno, Gallardo (65 Fabian) - Guardado (75 Corona), Hector Herrera - Layún (89 Peralta), C. Vela, Lozano - J. Hernandez; Suedia (selecţioner: Janne Anderson): R. Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - S. Larsson (57 Svensson), Ekdal (80 Hiljemark), Claesson, Forsberg - Berg (68 Thelin), Toivonen. Cartonașe galbene: Gallardo, Hector Moreno, Layun / S. Larsson, Lustig. Meciul a fost arbitrat de Nestor Pitana (Argentina).

Clasament final Grupa F: 1. SUEDIA 6p (golaveraj: 5-2), 2. MEXIC 6p (3-4), 3. Coreea de Sud 3p (3-3), 4. Germania 3p (2-4). Suedia şi Mexic s-au calificat în optimi. Coreea de Sud şi Germania au fost eliminate.

Tot miercuri, dar de la ora 21.00, sunt programate ultimele meciuri din Grupa E: Serbia - Brazilia (Moscova, stadion „Spartak”; în direct la TVR 1 și TVR HD) şi Elveţia - Costa Rica (Novgorod; în direct la TVR 2).

Clasament Grupa E: 1. Brazilia 4p (golaveraj: 3-1), 2. Elveţia 4p (3-2), 3. Serbia 3p (2-2), 4. Costa Rica 0p (0-3). Costa Rica este eliminată.

În optimile de finală, duelurile dintre echipele calificate din Grupele E şi F vor fi următoarele - luni, 2 iulie, ora 17.00 (la Samara): locul 1 din Grupa E - Mexic (locul 2 din Grupa F); marţi, 3 iulie, ora 17.00 (la Sankt Petersburg): Suedia (locul 1 din Grupa F) - locul 2 din Grupa E.