Sunderland a furnizat surpriza etapei a 20-a din Premier League

02 Ianuarie 2017 / 19:51 863 accesări

Sunderland a furnizat surpriza etapei a 20-a din Premier League, după ce a terminat la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, cu Liverpool, în timp ce Manchester City s-a impus cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în partida cu Burnley, după ce a evoluat mai mult de o repriză cu un jucător în minus.

Liverpool a deschis scorul după numai 19 minute în deplasarea de la Sunderland, prin Daniel Sturridge, însă gazdele au replicat imediat, prin Jermain Defoe, care a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 metri. Echipa antrenată de Jurgen Klopp a preluat din nou conducerea, graţie lui Sadio Mane, în minutul 72.

Chiar dacă avea prima şansă în disputa cu Sunderland, Liverpool nu a reuşit să plece cu toate punctele de pe Stadium of Light. Gazdele au mai primit o lovitură de la 11 metri, transformată de acelaşi Defoe, cu şase minute înainte de final.

În urma acestui rezultat, Liverpool acumulează 44 de puncte, cu cinci mai puţine decât liderul Chelsea, care are şi un meci mai puţin, partida de joi, cu Tottenham, din deplasare.

Manchester City a reuşit să se impună în confruntarea cu Burnley, însă formaţia pregătită de Josep Guardiola a evoluat din minutul 32 cu un jucător în minus, după cartonaşul roşu direct primit de Fernandinho. Gazdele şi-au securizat victoria în doar patru minute, după golurile marcate de Clichy şi Aguero. Pentru Burnley, a redus din diferenţă Mee, cu 20 de minute înainte de final.

Graţie acestui succes, Manchester City a revenit în TOP 4, acumulând 42 de puncte.