Suspans pînă în ultima secundă

Handbal (m) / LN-4: UCM Reşiţa - CSM Medgidia 34-34

Sport 02 Octombrie 2006 / 00:00 886 accesări

Duminică, la Drobeta Turnu Severin, duelul foştilor antrenori ai HCM Constanţa, Aihan Omer şi Ion Crăciun, s-a încheiat nedecis, după o partidă dramatică, în etapa a cincea a Ligii Naţionale de handbal masculin. Încurajaţi de startul bun de campionat, elevii lui Ion Crăciun au pornit în trombă, conducînd pe tabela de marcaj, cu două goluri, 9-7. Lipsa de experienţă şi relaxarea a făcut ca gazdele să revină şi să întoarcă scorul, 12-9, dar finalul primei părţi a fost echilibrat. 17-16 la pauză şi repriza secundă a debutat în nota de dominare a oaspeţilor, care s-au distanţat la patru goluri, 31-27 şi păreau să se fi desprins în cîştigători. Arbitrajul şi ratările au făcut ca Reşiţa să revină şi să conducă cu 34-33 cu un minut înainte de final, moment în care a beneficiat de o aruncare de la 7 metri. Portarul George Vasile a apărat însă şi Mocanu a făcut dreptate, stabilind scorul final, 34-34. “Puteam cîştiga şi împotriva arbitrilor, dar am fost fraieri şi am ratat ocazii mari. Este greu de făcut ceva bun în această ţară, cu aceşti arbitri, dar noi încercăm“, a declarat Ion Crăciun. Au marcat - pentru UCM Reşiţa: Kovacevic 6, Hîrşoveanu 5, Pasic 5, Tucanu 4, Butulja 4, Ciubotariu 4, Grozăvescu 2, Irimescu 2, Rohozneanu 2; pentru CSM Medgidia: Murtaza 9, Cazan 5, Enescu 5, Nemenco 5, Savenco 5, Răpciugă 2, Cocean 1, Dragnea 1, Mocanu 1.

Rezultatele etapei: HCM Constanţa - Uztel Ploieşti 33-21; Pandurii Tg. Jiu - HCM Braşov 26-24; Poli Iaşi - HCM CSM Bistriţa 19-23; Minaur Baia Mare - Dinamo Bucureşti 30-35; Agronomia Cluj - Steaua Bucureşti 27-32; Bucovina Suceava - Poli Timişoara 26-30.

10. HCM Braşov 4 1 0 3 93-100 2

11. Minaur Baia Mare 4 1 0 3 118-132 2

12. HCM CSM Bistriţa 4 2 0 2 106-120 2

13. Agronomia Cluj 4 0 0 4 99-114 0

14. Politehnica Iaşi 4 0 0 4 91-118 0