Svitolina, prima tenismenă din istorie învingătoare în trei turnee Premier 5 într-un sezon

Tenis de câmp

Sport 14 August 2017 / 11:53 728 accesări
Elina Svitolina şi-a asigurat un cec în valoare de 501.975 de dolari şi 900 de puncte WTA

Turneul de categorie Premier 5 „Rogers Cup” de la Toronto, dotat cu premii în valoare totală de 2.434.389 dolari, a fost câştigat de tenismena Elina Svitolina (Ucraina, locul 5 WTA şi favorită nr. 5), cea care a eliminat-o în semifinale, cu un sec 6-1, 6-1, pe Simona Halep (locul 2 WTA și favorită numărul 2). În finala de la Toronto, Svitolina a învins-o pe Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 6 WTA şi favorită numărul 6), cu scorul de 6-4, 6-0, cucerind „Rogers Cup”. Svitolina şi-a asigurat un cec în valoare de 501.975 de dolari şi 900 de puncte WTA, în timp ce Wozniacki va încasa un cec în valoare de 243.920 de dolari şi 585 de puncte WTA. În vârstă de 22 de ani, Svitolina a devenit astfel prima jucătoare din istorie care câştigă trei turnee Premier 5 într-un sezon: Dubai, Roma şi Toronto.

În 2016, „Rogers Cup” s-a desfăşurat la Montreal, iar competiţia a fost câştigată de către tenismena constănţeană Simona Halep. În această săptămână, Halep va participa la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, la care în 2016 a ajuns în semifinale, urmând să evolueze direct în turul secund.