Takuma Sato a câștigat Indy-500

Sport 29 Mai 2017 / 16:33 660 accesări
Takuma Sato este primul japonez care s-a impus pe circuitul oval de la Indianapolis

Pilotul japonez Takuma Sato a câștigat cea de-a 101-a ediție a prestigioasei curse automobilistice de 500 mile (aproximativ 800 de kilometri) de la Indianapolis (Statele Unite), desfășurată duminică seară, în timp ce spaniolul Fernando Alonso, dublu campion mondial de Formula 1, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei defecțiuni la motor. Alonso se afla în plutonul fruntaș cu 21 de tururi înainte de sosire în momentul în care propulsorul monopostului său a cedat, chiar în linia dreaptă din fața standurilor. Pilotul iberic s-a aflat de mai multe ori la conducere pe parcursul cursei, însă victoria a revenit în final colegului său de la echipa Andretti Autosport, care a trecut primul linia de sosire, după un duel final cu brazilianul Helio Castroneves, liderul campionatului IndyCar.

Takuma Sato, în vârstă de 40 ani, care a concurat în perioada 2002-2008 în Formula 1, a devenit cu această ocazie primul japonez care reușește să se impună pe ovalul de la Indianapolis, în cea mai importantă cursă de pe continentul nord-american rezervată monoposturilor. Pentru fostul pilot de la Jordan, BAR sau Super Aguri a fost al doilea succes în IndyCar, campionat în care concurează din 2010.

Francezul Simon Pagenaud, campionul en titre din IndyCar, s-a clasat pe locul al 14-lea, după ce și-a văzut bolidul deteriorat în urma unui acroșaj la jumătatea cursei. De altfel, cursa a fost neutralizată de mai multe ori din cauza incidentelor de pe circuitul oval de 2,5 mile (au terminat 16 din cei 33 de piloţi care au luat startul).

Clasamentul Cursei de 500 mile de la Indianapolis:

1. Takuma Sato (Japonia/Andretti Autosport) - a parcurs 200 de tururi în 3 ore, 13 minute și 3 secunde (viteză medie: 250,08 km/h)