Tecău, calificare fără joc în turul secund

Tenis de câmp / Turneul de la Wimbledon

Sport 02 Iulie 2015 / 00:00 557 accesări

Tenismanul constănțean Horia Tecău și partenerul său, Jean-Julien Rojer, s-au calificat în turul secund al probei de dublu de la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, de la Wimbledon. Perechea româno-olandeză a profitat de abandonul cuplului format din Martin Klizan (Slovacia) și Lukas Rosol (Cehia), la scorul de 3-0 în confruntarea din runda inaugurală. Favoriți nr. 4, Tecău și Rojer și-au asigurat un premiu în valoare de 13.750 de lire sterline, iar în runda următoare vor da piept cu perechea alcătuită din Andre Begemann (Germania) și Julian Knowle (Austria). Tecău a câștigat în două rânduri la Wimbledon în proba de dublu juniori, alături de Florin Mergea, și a fost finalist de trei ori la seniori, împreună cu suedezul Robert Lindstedt.

VICTORII PENTRU NICULESCU ȘI BEGU

Tenismena Monica Niculescu, locul 48 WTA, s-a calificat în turul secund al turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o în runda inaugurală, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-1, după o oră şi 57 de minute, pe Monica Puig (Puerto Rico), poziţia 91 în ierarhia mondială. Românca și-a asigurat 70 de puncte WTA şi un cec în valoare de 47.000 de lire sterline și are ocazia să o răzbune pe Simona Halep, urmând să dea piept în faza următoare a competiției cu Jana Cepelova (Slovacia), poziţia 106 în clasamentul mondial, cea care a învins-o, în primul tur, pe constănțeancă.

Aseară, Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA şi cap de serie 29, a obținut calificarea în turul al al treilea la Wimbledon, în urma victoriei, cu scorul de 7-5, 6-7 (4/7), 7-5, din confruntarea cu Lesia Tsurenko (Ucraina, locul 68 WTA). La finalul unei partide care a durat două ore şi 45 de minute, Begu a reușit cea mai bună performanţă a sa pe iarba londoneză. În faza următoare, Begu o va întâlni pe Maria Șarapova (Rusia, locul 4 WTA), care a trecut, în turul secund, de olandeza Richel Hogenkamp (locul 123 WTA), cu scorul de 6-3, 6-1, în 65 de minute. Begu şi Şarapova s-au mai întâlnit o dată, în 2012, în primul tur I al turneului de la Madrid, când rusoaica s-a impus cu scorul de 6-0, 6-3. Calificarea în turul al treilea este recompensată la Wimbledon cu un premiu de 77.000 de lire streline (aproape 110.000 de euro) şi cu 130 de puncte WTA.

În schimb, Cristina-Andreea Mitu, locul 71 WTA, a cedat încă din primul tur, în faţa unei sportive mai slab cotate, Olga Govortsova (Belarus), poziţia 122 în ierarhia mondială, cu scorul de 6-1, 6-1, după 52 de minute. Pentru prezența pe tabloul principal, Mitu va primi 10 de puncte WTA şi un premiu de 29.000 de lire sterline.

Ieri, Alexandra Dulgheru a fost eliminată şi la dublu, la Wimbledon. Perechea Alexandra Dulgheru / Silvia Soler-Espinosa (România / Spania) a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-2, de cuplul spaniol Carla Suarez Navarro / Garbine Muguruza, cap de serie nr. 6, în primul tur. Dulgheru a părăsit şi competiţia de simplu, fiind eliminată, luni, cu scorul de 6-2, 6-1, de Kristina Mladenovic (Franța). Pe tabloul de dublu, învinsele din primul tur vor primi un premiu în valoare totală de 9.000 de lire sterline (aproximativ 12.500 de euro).

BOUCHARD, ÎNVINSĂ ÎN PRIMUL TUR

După Simona Halep, semifinalistă la ediția trecută, turneul de la Wimbledon a mai pierdut o mare favorită, tenismena canadiană Eugenie Bouchard, cap de serie nr. 12 şi locul 12 WTA, fiind învinsă în primul tur, cu scorul de 7-6 (7/3), 6-4, după o oră şi 30 de minute de joc, de Ying-Ying Duan (China), poziţia 117 în ierarhia mondială. Bouchard, care are un sezon mai puţin reuşit, cea mai bună performanţă în acest an fiind calificarea în sferturile de finală la Australian Open, a jucat finala anul trecut la Wimbledon, după ce a eliminat-o pe Halep în penultimul act. Înfrângerea suferită în primul tur o poate coborî pe Bouchard până pe locul 31 WTA. În ierarhia care va fi publicată după turneul de la Wimbledon, ea nu va fi clasată mai sus de locul 23.