Tecău şi Rojer au pierdut finala turneului de la Cincinnati

22 August 2016 / 07:53 396 accesări

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, favorită numărul 5, a pierdut, duminică, scor (5)6-7, 7-6(5), 6-10, meciul cu "dublul" Ivan Dodig/Marcelo Melo, în finala turneului Masters de la Cincinnati, dotat cu premii totale în valoare de 5,004,505 de dolari.

Partida a durat o oră și 53 de minute. Primul set s-a doveditat a fi extrem de echilibrat, niciuna dintre perechi nefăcând nicio greşeală la serviciu, astfel că s-a ajuns la tie-break. Acolo, Dodig şi Melo s-au impus, scor 7-5.

Şi actul secund s-a dovedit a fi la fel de echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până la scorul 6-6, când s-a ajuns din nou la tie-break. Acolo, de această dată, Tecău şi Rojer au fost mai concentraţi şi au reuşit să egaleze situaţia la seturi, după ce şi-au trecut în cont actul doi, scor 7-6(5).

În final, cuplul Ivan Dodig/Marcelo Melo s-a impus 10-6, în super tie-break și a cucerit trofeul la Cincinnati. Pentru accederea în finala turneului, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor primi 600 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 126.550 de dolari.

Horia Tecău a câştigat turneul de la Cincinnati în 2012, alături de suedezul Robert Lindstedt. Anul trecut, Tecău şi Rojer au ajuns până în sferturile de finală la turneul american.