Tecău şi Rojer, în penultimul act la Winston-Salem

Tenis de câmp Tecău şi Rojer, în penultimul act la Winston-Salem
Sport 23 August 2018 / 09:46 246 accesări 0 comentarii
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer sunt la un pas de prezenţa în finala turneului din Carolina de Nord

Perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Winston-Salem, dotat cu premii în valoare totală de 691.415 dolari. Mai întâi, Tecău şi Rojer, favoriţi numărul 2, au câştigat, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi nouă minute de joc, întâlnirea cu italienii Marco Cecchinato şi Andreas Seppi. Partida a fost reluată de la scorul de 2-1 pentru adversari în primul set, după ce a fost întreruptă marţi. Iar în noaptea de miercuri spre joi, în sferturile de finală, Tecău şi Rojer s-au impus, cu scorul de 6-4, 6-3, după o oră şi zece minute de joc, în duelul cu perechea Marcus Daniell (Noua Zeelandă) / Wesley Koolhof (Olanda).

Pentru prezenţa în penultimul act, Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec în valoare de 10.860 dolari şi 90 de puncte ATP. Pentru a ajunge în finala turneului din Carolina de Nord, Tecău şi Rojer vor întâlni în noaptea de joi spre vineri dublul britanic alcătuit din Joe Salisbury şi Neal Skupski.