Tecău şi Rojer, în semifinalele turneului de la Stockholm

Tenis de câmp

Sport 19 Octombrie 2019 / 09:18 508 accesări
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer

Perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în semifinalele turneului de la Stockholm, dotat cu premii de 635.750 de euro. În sferturile de finală, Tecău şi Rojer, principalii favoriţi la câştigarea turneului suedez, au învins, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-2, după o oră şi 14 minute de joc, dublul alcătuit din Andre Goransson (Suedia) şi Nathaniel Lammons (SUA). În penultimul act, Tecău şi Rojer vor înfrunta perechea alcătuită din Mate Pavic (Croaţia) şi Bruno Soares (Brazilia), favorita numărul 3. Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec în valoare de 9.990 de euro şi 90 de puncte ATP.

În schimb, în turneul de 250 de puncte de la Antwerp, Marius Copil (locul 92 ATP, jucător venit din calificări) a fost eliminat în sferturile de finală. Copil a cedat în duelul cu Andy Murray (Marea Britanie, locul 243 ATP), scor 3-6, 7-6 (9/7), 4-6, după două ore şi 35 de minute de joc. În setul secund, Copil a revenit de la 5-2 pentru Murray şi s-a impus în tie-break, trimiţînd meciul în setul decisiv. Copil va primi un cec în valoare de 18.590 de euro şi 45 de puncte ATP.